Zajímavosti

Vědci v oceánech našli přes pět tisíc nových virů. Ví se o nich jen velmi málo

Vědci v oceánech našli přes pět tisíc nových virů. Ví se o nich jen velmi málo
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Podmořské objevy vědců nám dokazují, že toho o světě kolem nás stále víme velmi málo. Nově zveřejněná studie informovala o tom, že v oceánech po celém světě bylo nalezeno nejméně pět a půl tisíce zcela nových druhů virů. Ukazuje se tak, že známe zatím jen nepatrné množství z mnoha a mnoha druhů virů, které škodí rostlinám, zvířatům i lidem.

O RNA virech toho víme poměrně málo, kromě jejich role v infekčních onemocněních. Studie zveřejněná tento týden v odborném časopise Science by mohla posunout lidské vědění o mnoho dopředu. Podle této studie bylo v oceánech nalezeno nejméně pět a půl tisíce nových druhů virů, což vědce přimělo k tomu, aby navrhli nové kategorie pro jejich klasifikaci.

Na výzkumu pracoval mezinárodní tým vědců, který vyhodnocoval 35 tisíc vzorků vody z celého světa, aby identifikoval nové viry, které obsahují genetický materiál RNA. Zjistili, že stovky nově objevených virů lze zařadit do pěti známých kmenů RNA virů, pro další tisíce ale bude potřeba vytvořit nejméně pět nových kmenů.

Související obsah

​Nejpočetnější z navrhovaných nových kmenů je tzv. Taraviricota, jehož představitelé se hojně vyskytují v mírných a tropických vodách. "Domníváme se, že Taraviricota by mohla být chybějícím článkem v evoluci RNA virů, který vědci dlouho hledali a který spojuje dvě různé známé větve RNA virů, jež se lišily ve způsobu replikace," řekl v rozhovoru pro web Science Alert jeden z autorů studie a virolog Guillermo Dominguez Huerta.

Proč je tento objev důležitý? Tato zjištění nejenže pomáhají vědcům lépe porozumět evoluční historii RNA virů, ale také vývoji raného života na Zemi. Navíc, jak ukázala pandemie koronaviru, RNA viry mohou způsobovat smrtelná onemocnění. Hrají také zásadní roli v ekosystémech, protože mohou infikovat celou řadu organismů včetně mikrobů.

Jak už bylo zmíněno, RNA viry jsou známé především proto, že způsobují infekční nemoci od chřipky až po dětskou obrnu nebo klíšťovou encefalitidu. Na rozdíl od DNA virů se vyvíjejí mnohem rychleji a mají tak sklony k častým mutacím. Zatímco DNA virů (mezi ně patří například herpes viry nebo lidský papilomavirus) známe statisíce, RNA viry jsou stále do velké míry neprozkoumané.

Umělecké dílo na dně oceánu. U Tahiti objevili vzácný nedotčený korálový útes (01/2022):

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz