Zahraničí

Finsko a Švédsko chtějí vstoupit do NATO. Pro Putina to je velký problém

Finsko a Švédsko chtějí vstoupit do NATO. Pro Putina to je velký problém
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Severoatlantická aliance se zřejmě brzy rozroste. Do NATO se chtějí přidat Švédsko a Finsko. Pravděpodobně se tak potvrdily domněnky, že severské země požádají o členství v důsledku války na Ukrajině. Oba státy by mohly vstoupit do NATO ještě letos.

Zástupci Švédska a Finska se minulý týden připojili k jednáním ministrů zahraničí států NATO. Na těchto schůzích se projednávala i možnost vstupu skandinávských států do Aliance. S odkazem na své zdroje to uvedl portál The Times.

Vlády obou zemí ale ke vstupu do NATO potřebují podporu parlamentů. V případě, že vlády Finska a Švédska uspějí, by se obě země mohly k Alianci přidat ještě v tomto roce. Zdroje deníku The Times očekávají, že by Finsko do NATO vstoupilo letos v červnu. Švédsko by jej mělo následovat krátce poté.

Související obsah

Pokud by obě země do NATO doopravdy vstoupily, pro Rusko by to představovalo velký problém. Podle The Times by totiž muselo přesunout část svých vojsk podél hranice s Finskem. Tím by přišlo o velkou část armády, kterou nyní potřebuje ve válce na Ukrajině. Oba severské státy proto Moskva před vstupem do Aliance dlouhodobě varuje.

Ke vstupu zemí do NATO se vyjádřil bezpečnostní analytik Milan Mikulecký:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz