Zahraničí

USA evakuují pracovníky z konzulátu v Šanghaji. Může za to lockdown

Spojené státy nařídily evakuaci části svých pracovníků z konzulátu v čínském městě Šanghaj. Důvodem je tamní lockdown, během kterého jsou omezené i dodávky potravin a některých léků.

Nejhorší epidemická situace od vypuknutí pandemie. Čínská finanční metropole je pod přísným lockdownem. Čínská nulová tolerance vůči covidu je viditelná v každém segmentu života. Ve velkém se testuje, trasuje a uzavírá do preventivní karantény.

"Varianta omikron je vysoce přenosná. V případě, že situace nebude pod kontrolou, dokáže jeden člověk nakazit téměř 10 dalších. Pokud nebudou opatření dodržována tvrdě a důkladně, počet nakažených se nesníží," prohlásil tamní epidemiolog Liang Wannian.

Přes přísná opatření se ale tamním úřadům nárůst nových případů zpomalit nedaří. Obyvatelé Šanghaje navíc už trpí nedostatkem potravin, zavřené jsou supermarkety a potraviny nerozváží ani doručovací společnosti. Problém je také s přístupem k lékařské péči. Vedení města se proto rozhodlo mírně uvolnit podmínky a rozdělit okrsky do tří skupin podle počtu případů.

Související obsah

"Po dlouhém lockdownu je pochopitelné, že lidé chtějí vyrazit ven se nadýchat čerstvého vzduchu, potřebují také jít si nakoupit jídlo nebo léky. Ale pokud se bude shromažďovat hodně lidí neuspořádaným způsobem, tak to představuje nebezpečí našemu protiepidemickému snažení," uvedla zástupkyně vedení města Wu Quanyuová.

Nejvíce kontroverzí vyvolalo opatření tamní radnice, kdy museli být izolováni pozitivní rodiče od dětí. To je jeden z důvodů proč Washington nařídil zbytným pracovníkům opustit město.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz