Domácí

Pohonné hmoty zlevňují. Jezdit pro ně do Polska se ale stále vyplatí. SROVNÁNÍ

Ceny pohonných hmot v Česku zvolna klesají – oproti minulému týdnu o 1,30 koruny na litr nafty i benzínu. Lidem, kteří žijí na severu republiky, se přesto stále vyplácí tankovat v Polsku. Pohonné hmoty se tam dají koupit zhruba o deset korun levněji. Překvapením je i německé příhraničí. Tam třeba naftu natankujete za zhruba stejné ceny jako u nás.

Aktuálně nejnižší ceny pohonných hmot jsou v Libereckém kraji na čerpací stanici ve Cvikově. Benzín tam koupíte pod 40 korun, naftu za 43 korun. Na většině pump je to ale spíše o tři až čtyři koruny více.  

"Na benzínu jsme šli dolů i na naftě jsme šli dolů," uvedl Radek Grosmut, který obsluhuje tuto čerpací stanici. "Ještě by jít dolů mohlo," myslí si ale jeden ze zákazníků pumpy.

Do jisté míry jsou překvapením ceny v Německu. Litr nafty tam koupíte za 47 korun, litr benzínu je ještě o korunu dražší. 

Související obsah

Nafta v německém příhraničí stojí zhruba stejně jako u nás. Benzín se tam oproti Česku ale prodraží o zhruba pětikorunu. Tankující Čechy tam proto nepotkáte.

Nejlevněji svá auta natankujete na čerpacích stanicích v Polsku. "Kolem 34 korun benzín, absolutně v pohodě a bez fronty," pochvaluje si Čech, který tam přijel natankovat.

I když se dá na některých pumpách v Polsku platit korunami, někteří šoféři vědí, jak ušetřit další tři koruny na litru. Na jedné z čerpacích stanic je například možnost platit korunami 38,10 za litr benzínu. "Pokud budete platit bankovním převodem a zadáte si zloté, tak cena vychází 35,30 korun. Proč si za ty ušetřené korunky neužít něco jiného?" poradila jedna ze zákaznic.

Související obsah

"Pro příhraničí je to určitě zajímavé, protože rozdíl ceny je asi deset korun na litr," upozornil ekonom Ivan Jáč. Ceny ropy na rotterdamské burze dlouhodobě oscilují kolem sta dolarů za barel. Podle ekonomů lze očekávat další pokles cen. 

"Prognóza by mohla být, že by se cena mohla ještě vyvíjet směrem dolů. Očekávám pokles," avizoval ekonom Jáč. Další zlevňování se očekává v červnu. To začne platit snížená spotřební daň na pohonné hmoty o 1,50 korun na litr. Úsporu firmám by mělo přinést i zrušení silniční daně 19. dubna a zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot.

K tématu se v Televizních novinách vyjádřil Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů: 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz