Ekonomika

Stát si chce došlápnout na prodejce pohonných hmot. Zvažuje zastropování marží

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve čtvrtek oznámil, že vláda zvažuje další mimořádné opatření kvůli vysokým cenám pohonných hmot, kterým má být zastropování marží. Ty podle něj od zavedení kontrol klesly, domnívá se ale, že je tu stále prostor pro snížení. Prozatím chce nechat prodejce, aby to udělali sami bez zásahu státu.

Pokud by prodejci nesnížili marže sami, stát by stanovil jejich zastropování, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura. "Zvažujeme užití mimořádného opatření, a to regulace marží. Nikoliv cen, ale opravdu marží," zdůraznil ministr.

Marže znamená rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou. Stát by v případě takového opatření reguloval, kolik mohou prodejci na pohonných hmotách vydělávat. Ministerstvo financí podle Stanjury připraví výměr ceny.

Související obsah

​"Záleží na reakci trhu, jestli k němu bude muset vláda přistoupit, nebo ne," řekl. Prodejci tak podle něj mají možnost sami upravit své marže, aby nebyly tak vysoké, jako tomu bylo například v březnu. Pro srovnání Stanjura uvedl, že průměrná marže u benzínu byla v únoru 2,29 koruny a v březnu, po vypuknutí války, 4,39 koruny. Nárůst byl tedy téměř 100%.

"Na jednání jsme dnes řekli, že výsledky nejsou z pohledu zákazníků a vlády uspokojivé. Nechceme po nikom, aby podnikal se ztrátou, ale není vhodné, aby průměrné marže rostly," řekl ministr a dodal, že po oznámení kontrol v první polovině března marže klesly a od té doby stagnují.

Související obsah

​"Myslíme si ale, že je tu ještě prostor pro snížení. Budeme kontrolovat i distributory. Chceme mít jistotu, že se úspora projeví v koncových cenách pro zákazníky. Kontroly budou pokračovat až do 30. září," prohlásil Stanjura.

Pokud by prodejci marže nesnížili sami a stát by musel přikročit k regulaci, stalo by se to podle ministra pravděpodobně na začátku května, s tím, že by opatření trvalo až do konce září. Do té doby bude platit i nižší spotřební daň u benzínu a nafty.

Vláda kvůli vysokým cenám pohonných hmot již dříve rozhodla o zrušení silniční daně u vozidel do 12 tun a povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot.

K tématu se vyjádřila i bývala ministryně financí Alena Schillerová:

 Podívejte se na celý záznam z tiskové konference Zbyňka Stanjury:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz