Ekonomika

Ceny potravin by mohly klesnout. Ministerstvo chce kontrolovat marže

Ministerstvo zemědělství bude kontrolovat obchodníkům marže u potravin. Na současné marže totiž podle ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) doplácí spotřebitel. Tento krok by podle ekonoma Lukáše Kovandy mohl snížit ceny potravin.

"Plánujeme sledovat marže u potravin," informoval na twitteru ministr zemědělství Nekula. "Rozdělení zisku mezi zemědělci, zpracovateli a obchodníky je nerovnoměrné a doplácí na to spotřebitel. To nemůžeme tolerovat," doplnil.

Kontrolovat chce proto marže například u másla, kuřecího masa, vepřového masa nebo pečiva. Vláda se inspirovala podobným krokem u čerpacích stanic.

Související obsah

"Na základě kontrol ministerstva financí se prokázalo, že některé marže byly navyšovány, aniž by k tomu byl racionální důvod," prohlásil ve středu na tiskové konferenci místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Musíme být připravení reagovat na to, že by vývoj cen potravin neodpovídal standardním běžným pravidlům z hlediska přiměřené marže a začala by se dít spekulace na trhu. Potřebujeme mít nástroje, jakým způsobem zasáhnout," dodal.

Podívejte se rozhovor s místopředsedou asociace soukromého zemědělství Janem Šteflem:

Ekonom Lukáš Kovanda si myslí, že obchodníci mají momentálně příliš vysoké marže. "Lidé, když každý den slyší, že je inflace a válka, tak jsou ochotní zaplatit i vyšší cenu," vysvětlil. "Prodejce má ceny navýšené z objektivních důvodů, ale částečně i z těch, které jsou výsledkem jeho kalkulace, protože i když by nemusel, zvedne si tu cenu ještě nad rámec objektivního zdražení," myslí si.

"Vládní opatření by mohlo do určité míry prodejce umravnit a vrátit je zpátky na zem, aby se ty marže stanovovaly objektivněji," řekl Kovanda. "Očekávám, že by se aspoň mohl snížit tlak v oblasti cen potravin," poznamenal.

Související obsah

Podle Kovandy by v normálních časech měly být marže věcí prodejce. "Jsme v určitých mimořádných, až válečných podmínkách a za takové situace je pro řadu politiků ta kontrola marží smysluplným řešením," uvedl ale. 

Kontrolu marží by měl podle ministra Nekuly provádět Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jenže není jasné zda na to má pravomoce a ani to, zda mohou být výsledky kontrol marží u jednotlivých prodejců zveřejněny. "Nemáme legislativu na to, kdo by tyto marže měl kontrolovat. Takže ono, když se řekne A, musí pan ministr dodat i to B," tvrdí poslankyně Alena Schillerová (ANO).

O tom, které potraviny a u jakých obchodníků se budou kontrolovat i to, zda a kdy se s kontrolami začne chce jednat ministerstvo s antimonopolním úřadem příští týden.

Jak lidé reagují na rekordní inflaci?

Vláda hlídáním marží nic nezmění, řekl ekonom David Marek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz