Koronavirus

Respirátory už skoro nepotřebujete. Tato pravidla ale platí dál. PŘEHLED

Povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě ve čtvrtek skončila. Některá pravidla ale platí dál. Někde roušky sundat pořád nemůžete, stále navíc platí například izolace pro pozitivní.

Skoro všechna proticovidová opatření už z našich životů zmizela. Roušky už mohou lidé od čtvrtka sundat i v hromadné dopravě. Vláda ale zatím nezrušila vše a některá pravidla platí dál.

Nošení respirátorů

"Díky zodpovědnosti občanů, správně nastaveným opatřením a klesající incidenci pozitivních testů vláda od půlnoci zrušila nošení respirátorů v hromadné dopravě," prohlásil ve středu premiér Petr Fiala (ODS). To však neznamená, že můžete roušky zahodit.

Od čtvrtka totiž zároveň platí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého respirátory stále potřebujete. Nechat si je musíte ve zdravotnických zařízeních či sociálních službách. Mezi ty se řadí například domovy pro seniory, týdenní stacionáře nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením. I tam by ale povinnost mohla na konci dubna skončit.

Související obsah

Kromě běžných dopravních prostředků se zrušení povinných respirátorů vztahuje i na letadla. Ochranné pomůcky tak nemusí mít pasažéři letů z České republiky ani ti, kteří do Česka cestují.

Letecké firmy ale i tak pasažérům doporučují obezřetnost. "Zdraví našich zákazníků a jejich bezpečnost je naší nejvyšší prioritou. Proto i nadále doporučujeme mít na palubě ochranu úst a nosu," sdělil provozní ředitel společnosti Smartwings Group Petr Čeněk.

Čtenáři TN.cz měli ve středu možnost hlasovat v anketě, zda jsou pro zrušení povinného nošení respirátorů, či nikoli. Ze 625 respondentů se 356, tedy více než polovina, domnívalo, že povinné respirátory už nejsou potřeba. Výsledky ankety se sčítaly ve čtvrtek v 8 hodin ráno.

Související obsah

Cestování

Do Česka už mohou lidé jezdit bez jakéhokoli prokázání bezinfekčnosti. Při návratu do země už Češi nemusí ani vyplňovat příjezdový formulář. Platí to i pro země mimo Evropskou unii.

Pokud se ale chcete vydat do zahraničí, bezinfekčnost prokázat budete muset. Například do Rakouska můžete stále jenom s ukončeným očkováním, které platí 270 dnů od druhé dávky, negativním testem nebo dokladem o prodělání nemoci. Stejná pravidla platí i při cestě do Německa.

Bez jakéhokoli osvědčení o bezinfekčnosti se však dostanete k našim dalším dvěma sousedům. Polsko i Slovensko všechny podmínky pro vstup zrušily.

Související obsah

Izolace

Pokud jste pozitivní, stále musíte zůstat doma. Izolace je povinná pro všechny lidi s pozitivním PCR či antigenním testem od zdravotníka.

Podle nařízení z února stále platí izolace sedm dní. Pokud po týdnu už necítíte žádné příznaky, můžete se vrátit zpátky do společnosti. Nepotřebujete k tomu mít negativní test. S příznaky ale izolaci ukončit nesmíte. Pokud máte po prodělání nemoci do 30 dnů znovu pozitivní test, zpátky domů už nemusíte.

Skončila také povinnost karantény po kontaktu s pozitivní osobou. Stále ale musí lidé, kteří jsou pozitivní, vyplnit sebetrasovací formulář. 

Související obsah

Pozitivní testy

Od středy ministerstvo zdravotnictví také zrušilo část mimořádného opatření o potvrzení pozitivního výsledku testu. Nově k potvrzení není potřeba PCR test. U lidí s příznaky je tak brán jako důkaz o prodělání covidu-19 jen pozitivní antigenní test.

Doporučení

Ačkoli je většina opatření zrušena, lidé by část z nich podle politiků nadále měli dodržovat. "Můžeme si říct, že máme po dvou letech možnost si užít normální Velikonoce bez omezení. Přesto prosíme všechny, aby se chovali zodpovědně a rozumně," řekl na středeční tiskové konferenci Fiala. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zase doporučil roušky nadále nosit tam, kde je hodně lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz