Domácí

Studie: Dostat dítě do školky může být od září problém. Silné ročníky doplní uprchlíci

Studie: Dostat dítě do školky může být od září problém. Silné ročníky doplní uprchlíci
Ilustrační foto | Zdroj: Mediafax

Pokud k 1. září nastoupí do mateřských škol všechny aktuálně registrované děti ukrajinských uprchlíků, po celé republice zbude zhruba 2 800 volných míst. Volné kapacity se ale regionálně extrémně liší. Zatímco v Ostravě dostat dítě do předškolního zařízení nemá být ani na podzim problém, třeba v Praze se do mateřské školy nemusí dostat odhadem 2 300 dětí. Vyplývá to ze studie agentury PAQ Research, na kterou v neděli upozornil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Podle průzkumu ministerstva školství pobývalo v českých mateřských školách k 7. dubnu 3 310 ukrajinských dětí. Sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research ale upozornil, že v současné chvíli je zapsáno pouze 19,1 procenta registrovaných uprchlíků ve věku od tří do pěti let.

Kdyby chtěly od září nastoupit do předškolních zařízení všechny ukrajinské děti, celkem 61 z 206 obcí s rozšířenou působností by se podle studie potýkalo s nedostatkem volných kapacit. V Praze by chybělo okolo 2 300 míst, v Brně 560, v Plzni 240 a v Pardubicích 190 míst. Do problémů by se ale pravděpodobně dostaly i školky v Karlových Varech, v Liberci nebo třeba v Mladé Boleslavi.

Související obsah

​Naopak v Ostravě by zůstalo volných okolo 310 míst, v Třinci 260 míst a v Jeseníku by mohlo nastoupit klidně ještě 200 dětí.

"Kapacity MŠ budou někde řešitelné docela těžko. Máme teď docela silné předškolní ročníky. Myslím, že bude lepší uprchlíky od září pustit do dávkového systému a prostě dát části matek rodičák," upozornil Prokop s tím, že by se pak mohly starat nejen o dítě do tří let, ale takého staršího sourozence a případně další děti.

Sárközi dodal, že by mohlo pomoci i masivnější zakládání nových dětských skupin podporovaných ministerstvem práce a sociálních věcí.

Problémy mohou nastat i na základních školách

Na základních školách je podle studie nyní registrováno 37,8 procenta uprchlíků od šesti do 14 let. "Pokud do škol půjde zbytek dětských uprchlíků a alokují se se 75procentní efektivitou, bude na prvním stupni ZŠ stále celorepublikově převis asi 61 tisíc míst a 37 tisíc míst na druhém stupni," uvádí se v průzkumu.

V Praze by podle studie měla potřebnou kapacitu ZŠ zřejmě jen Praha 4, ve zbytku města by chybělo zhruba 3 000 míst. Nedostatek kapacit přitom podle průzkumu hrozí hlavně na druhém stupni základních škol. Nejvíce kapacit na ZŠ by naopak měli opět v Ostravě, a to s převisem 3 500 míst.

Do mateřských a základních škol v Česku nastoupilo zatím zhruba 26 500 dětských uprchlíků z Ukrajiny. Základní školy měly k 7. dubnu ještě přibližně 150 500 volných míst a školky zhruba 12 900.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz