Domácí

Zastropování cen je nesmysl, řekl Fiala. Plošně lidem pomáhat nechce

Plošnou pomoc kvůli růstu inflace a zdražování vláda Petra Fialy (ODS) nadále odmítá. Premiér ve svém nedělním pořadu prohlásil, že zastropování cen paliv a základních potravin je nesmysl. Zaplatila by za to podle něj střední třída. Kabinet dává přednost pomoci konkrétním skupinám lidí, prý je to efektivnější.

Fiala se ve svých Otázkách a odpovědích věnoval především růstu cen téměř všeho, který v posledních týdnech Česko trápí. Vláda podle něj nepřistoupí k plošným opatřením, které odmítala už v únoru po raketovém zdražení benzínu a nafty.

"Když zastropujete ceny, tak to někdo musí zaplatit," prohlásil Fiala s tím, že výdaje by padly především na střední střídu. "My jsme od začátku roku nasměřovali k lidem 74 miliard korun právě proto, aby si mohli poradit s těmi ekonomickými obtížemi, s energiemi a dalšími věcmi," podotkl.

Cestu pomoci těm, kteří to nejvíc potřebují, bude Fialův kabinet razit i nadále. K plošné podpoře kvůli inflaci přistupovat nechce.

Související obsah

Ministerský předseda se vymezil proti návrhům bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), který navrhl mimořádný šestitisícový příspěvek důchodcům, vrácení vyšší slevy na jízdné nebo zastropování cen pohonných hmot a základních potravin. Babiš by rovněž zvýšil platy státních zaměstnanců.

"Návrhy Andreje Babiše by znamenaly prohloubení deficitu o 200 miliard korun," konstatoval Fiala.

Z rozsáhlejších opatření letos vláda zvýšila životní minimum o 10 procent a schválila snížení spotřební daně u paliv o 1,50 koruny. "Znamená to snížení na nejnižší povolenou hranici ze strany Evropské unie," vysvětlil Fiala. Návrh ale ještě musí projít Poslaneckou sněmovnou a Senátem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz