Ekonomika

Stavební materiál může zdražit o desítky procent. Česko nemá kamenolomy

Kámen se v Česku do 10 let pravděpodobně stane nedostatkovým zbožím. Už od roku 1988 se totiž neotevřel jediný nový lom a zásoby v těch současných docházejí. Podle stavebních společností a geologů by vláda měla začít přemýšlet o řešení, jinak hrozí, že až o desítky procent zdraží stavební materiál. Kámen je důležitý nejen pro stavbu domů, ale i silnic nebo dálnic.

V Česku se už téměř 35 let neotevřel žádný kamenolom a z 220 funkčních jich bude 50 už brzy vytěženo.

"Je potřeba pro těžbu nerostu rozhodnout o změně využití území, to znamená, že se musí stanovit dobývací prostor. Jakmile je rozhodnuto, organizace má oprávnění podat žádost o povolení k těžbě," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Jenže takový proces se může protáhnout i na 10 let. Důvodem je složitá legislativa, střety zájmů a odpor veřejnosti.

"Největší a nejklíčovější problém vidím v té místní samosprávě, protože samozřejmě nikdo u obcí si nepřeje mít lom. Doporučuji opravdu posílit v legislativě, aby se urychlily tyhle povolovací procesy," myslí si Josef Godány z České geologické služby.

Související obsah

"Otevřít nové ložisko je v současné době komplikované, nemáme žádnou podporu v zákonech," podotkl jednatel a výkonný ředitel společnosti Kámen a písek Pavel Fučík.

A právě to by mohla změnit vláda. Ta si sice potřebu stavebního materiálu dobře uvědomuje, jenže problém si rezorty mezi sebou přehazují jako horký brambor. Premiér nás odkázal na ministerstva, ta na státní instituce.

"Pokud se bavíme o lomovém kamenu a o šterkopískách, tak to jsou nevyhrazené nerosty a to je plně v kompetenci báňského úřadu," uvedl náměstek ministryně životního prostředí Tomáš Tesař.

Související obsah

Jenže právě ten je orgánem státní správy –⁠ tedy jeho nadřízeným je vláda. "Nepřekvapuje mě, že se pohybujeme v začarovaném kruhu, protože otevírání nových ložisek je velmi citlivé téma. Tady chybí vůle politiků přijmout odpovědnost za ten zásadní krok, který ve skutečnosti je na nich," zhodnotil politolog Lukáš Jelínek.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu na našem území dlouhodobě podporuje rozvoj těžby nerostných surovin, včetně kamene a písku, podobně jako zřizování nových těžebních míst," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

"Při nedostatku stavebního materiálu dojde ke zvýšení cen bydlení a to je pro SPD nepřijatelné, proto jsme pro otevření dalších lomů a pískoven za předpokladu, že nedojde k závažnému narušení životního prostředí," prohlásil poslanec Tomio Okamura (SPD).

Související obsah

Kvůli nedostatku kamene jsou v ohrožení i některé státní stavby, a to třeba výstavba silnic a dálnic. Jen pro představu –⁠ na jeden dálniční kilometr se spotřebuje až 80 tisíc tun kamene.

"Dokonce i při dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech by měl být použit, a jestliže to nemáme z českých zdrojů, tak to musíme dovážet a to prodražuje," konstatoval ekonom Lukáš Kovanda.

Jenže suroviny docházejí i v okolních státech. "Dvě třetiny Polska je deficitní, oni nemají možnost, aby něco vykompenzovávali na našem území," uzavřel Godány.

Těžbu kamene často brzdí petice a protesty místních obyvatel:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz