Domácí

Nepřípustné, hodnotí ministr zemědělství ceny potravin. Plánuje kontroly marží

Mouka, maso nebo káva. V Česku teď výrazně zdražuje prakticky všechno včetně základních potravin. A podle ekonomů se zákazníkům jen tak neuleví. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto plánuje kontrolu marží. Jakých potravin se to bude týkat, prozradil ve Snídani s Novou.

Ceny některých potravin v Česku stouply v meziročním srovnání o desítky procent. Ministr zemědělství proto plánuje kontrolovat ceny u obchodníků.

"Dnes mám jednání s šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Budeme se zaobírat touto tematikou, budeme řešit prudký růst cen potravin, nekalé obchodní praktiky a budeme se zabývat i zákonem o významné tržní síle," řekl ve středeční Snídani s Novou Nekula.

Související obsah

Výslednou cenu u potravin ovlivňují i mnohé faktory, které si řada zákazníků neuvědomuje. "Cena začíná u zemědělce, potom do té ceny vstupují potravináři a na konci jsou obchodníci a postupně se takhle skládá celá cena. Každý ten článek si ke svým nákladům ještě přidává svou marži," vysvětlil Nekula.

Ministr zemědělství plánuje kontrolovat výši marží pouze u vybraných potravin. "Bude se to týkat másla, kuřecího masa, vepřového masa a také pečiva. Ale ta konkrétní výše marže je vždycky otázkou vztahu mezi zemědělcem a potravinářem a potravinářem a obchodníkem," pokračoval ministr zemědělství. 

Související obsah

Ministru Nekulovi se nelíbí ani praktiky některých obchodníků, kteří využívají mezinárodní krize. Podle něj jsou v tomto případě nejúčinnějším řešením sankce.

"My můžeme sáhnout na účinné nástroje, můžeme použít sankce. A určitě i tento pořad bude vztyčeným prstem vůči těm subjektům, které prostě zkouší a nasazují neskutečné marže. Upřímně řečeno, 250procentní marže u točeného salámu, to je prostě neakceptovatelné," dodal Nekula. Podle ministra se ale situace v následujících týdnech nejspíš nezlepší. Obchodníci totiž plánují další zdražování.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy velcí potravináři často zneužívají situace na trhu. Více informací v rozhovoru:

Klára Baranová, niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz