Domácí

Obce nabízejí výhodné pozemky na stavbu domů! PŘEHLED, kde je pořídíte

Zájmu o pozemky se pokoušejí využít i české obce. Případným kupcům dávají často na výběr ze stavebních parcel, na kterých by bylo možné si postavit svůj vysněný rodinný dům. Vlastní domek se zahradou tak rázem nevypadá tak nedosažitelně.

Obce v Česku ve snaze přilákat nové obyvatele houfně nabízejí k prodeji obecní pozemky, které jsou ideální pro stavbu nových rodinných domků. Příkladem může být Bečov v okrese Most. Tato obec nabízí k prodeji hned dvacet pozemků různých velikostí.

Parcely o rozměrech od 710 do 1 146 metrů čtverečních vesnice na Mostecku nabízí za 1 200 korun za metr čtvereční. Podmínkou pro odprodej je ale to, že na pozemku nesmí vyrůst nic jiného než rodinný domek. Ty by navíc měly mít výhradně sedlovou nebo valbovou střechu.

I navzdory podmínkám jde o výhodnou koupi. Stavební parcely v okrese Most, kde se nachází i Bečov, jsou totiž obvykle o poznání dražší. U pozemků podobné velikosti, jako nabízí Bečov, se pozemky běžně prodávají i za více než dvojnásobek. Výjimkou nejsou ani pozemky, kde vás jeden metr čtvereční přijde na více než 3 000 korun.

Související obsah

Pozemky ve velkém nabízí také Valašské Meziříčí, kde je v městské části Juřinka ke koupi 21 parcel. Město je již pro potenciální zájemce připravuje. "Letos jsme začali s budováním technické infrastruktury, mimo jiné kanalizace, vodovodu či komunikací, pro 21 rodinných domů v Juřince. Infrastruktura by měla být zkolaudována do konce roku 2023," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Pozemky sahají v rozměrech od 656 do 1 218 metrů čtverečních. Město chce prodejem pozemků podpořit rodinnou zástavbu. Parcely jsou tak vyhrazené pouze pro fyzické osoby a každý uchazeč může zakoupit pouze jeden pozemek. Na parcelách také mohou vyrůst pouze jedno či dvoupatrové rodinné domy.

Jedenáct rozsáhlých pozemků prodávají Velké Karlovice v Beskydech. Nabízí parcely v rozloze od 718 do 1 382 metrů čtverečních. U dvou nejmenších pozemků činí vyvolávací cena 1 650 korun za metr čtvereční, u zbylých devíti to je 1 790 korun. Obec od kupců požaduje zástavbu rodinnými domky.

Ceny v okrese Vsetín, kde se nachází Valašské Meziříčí i Velké Karlovice, jsou obvykle celkem nízké, ale také velmi různorodé. Realitní kanceláře běžně nabízejí stavební pozemky o podobné velikosti za ceny pohybující se okolo tisíce korun za metr čtvereční, časté jsou ale i pozemky, kde nabízená cena padá až k 600 korunám i méně. Velkou roli zde hraje poloha a terén.

Související obsah

Své zájemce hledají i pozemky v Bohumíně nedaleko Ostravy. Dohromady sedm parcel v rozměrech od 1 015 do 1 138 metrů čtverečních zde nabízí městský úřad. V lokalitě se bude teprve budovat potřebná infrastruktura.

Cena pozemků se bude určovat v licitačním řízení, kde zvítězí nejvyšší nabídka. Parcely jsou určené výhradně pro rodinné domy. Bohumín kupce láká především blízkostí nákupního centra, hřiště anebo základní i mateřské školy. Do budoucnosti se také počítá s vysazením parku v těsné blízkosti domů.

Vyvolávací ceny pozemků začínají na 1 089 korun za metr čtvereční. Pro Karvinský okres, kde se Bohumín nachází, je to lehce pod obvyklou cenou za parcelu této velikosti. Ceny pozemků se zde obvykle pohybují mezi 1 200 a 1 600 korunami za metr čtvereční. Velmi běžné jsou ale i parcely, jejichž cena přesahuje dva tisíce korun za metr čtvereční.

Související obsah

Dva pozemky ke stavbě domu nabízí také Těchonín v okrese Ústí nad Orlicí. Pozemkovou parcelu o ploše 245 metrů čtverečních hodlá tamní úřad poskytnout za cenu 1 639 korun za metr čtvereční. Druhý pozemek o výměře 2 698 metrů čtverečních Těchonín ohodnotil na minimální cenu 1 960 000 korun. Zájemci mohou obecnímu úřadu zasílat obálky s nabídkami do 9. května.

Výhodná je zejména cena druhého, velkého pozemku. V okrese Ústí nad Orlicí je totiž cena tak velkého pozemku nezřídka téměř dvojnásobná. Vzácné nejsou ani parcely, které jen lehce přesahují 2 000 metrů čtverečních, za něž jejich prodejce žádá i pět milionů.

Čtyři pozemky o celkové rozloze 2 305 metrů čtverečních hodlá prodat obec Uhřičice. I tyto parcely v těsném sousedství jsou určené výhradně ke stavbě domů. Minimální cena nabídky činí 500 korun za metr čtvereční. Obecní úřad v Uhřičicích přijímá nabídky v řádné označených obálkách až do 9. května.

Nabídka je obzvlášť výhodná v porovnání s obvyklými cenami pozemků na Přerovsku. V okrese realitní kanceláře obvykle nabízejí parcely podobné velikosti za ceny začínající na 1 200 korunách za metr čtvereční. K nalezení jsou i levnější pozemky o přibližně 700 korunách za metr čtvereční, ty jsou však vzácností.

Válka v Evropě může mít vliv na ceny nemovitostí, mohou klesnout:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz