Domácí

Rekordní rozpočet na stavbu dálnic. Stavět se budou i tunely a mosty

Ředitelství silnic a dálnic má letos historicky nejvyšší rozpočet ve výši téměř 60 miliard korun. Zahájí tak výstavbu řady důležitých komunikací a otevřít by mělo i více než 25 kilometrů nových dálnic a 14 kilometrů silnic první třídy.

Začít stavět by se měl mimo jiné poslední úsek dálnice D1 u Přerova, kterou dlouhodobě blokují obstrukce ekologických aktivistů. "Čekáme, jak dopadnou soudy, které rozhodují o nějakých námitkách v téhle věci. Pokud by se povedlo ty věci vypořádat, tak se může ještě letos začít stavět," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Stavět se má začít také několik úseků karlovarské dálnice D6 i na D35. "Měli bychom letos dokončit velký úsek na D35, což je důležitá stavba mezi Čechy a Moravou. Celkově máme rozestavěných přes 200 kilometrů. Letos bychom chtěli dokončit 40 kilometrů silnic a dálnic," dodal Jemelka.

Související obsah

Staví se také 32 kilometrů dálnice D4, paralelně s ní se ale opravuje i silnice 1. třídy před Pískem. "Bohužel nemohla počkat na dobu zhruba za 3 roky, kdy bude dálnice D4 dostavěná až do Písku. Je zde tak silné dopravní zatížení, že by ten povrch do doby otevření dálnice prostě nevydržel," řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Už v úterý se na 8 týdnů uzavře dopravně vytížený Jihlavský tunel. "Po 18 letech je tady třeba vyměnit veškerou instalaci včetně kamerového, protipožárního, ale i osvětlovacího systému. Pro řidiče osobáků vede objízdná trasa centrem města Jihlavy a pro vozidla nad 3,5 tuny se jezdí podstatně delší objízdnou trasou," vysvětlil Rýdl.

Související obsah

Velké dopravní omezení čeká od poloviny května také obyvatele hlavního města, kdy začne dlouho připravovaná rekonstrukce Barrandovského mostu. Přes nejvytíženější most v republice přejede denně až 144 tisíc automobilů.

Opravy jsou rozděleny do čtyř etap a veškeré práce by měly skončit v roce 2025. Celkové náklady na opravu mostu se mají vyšplhat na téměř 600 milionů korun.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události