Česká Evropa

Evropská lidová strana zasedla v Praze. Účastní se Jurečka i Pekarová Adamová

Evropská lidová strana zasedla v Praze. Účastní se Jurečka i Pekarová Adamová
Předseda Evropské lidové strany Manfred Weber Zdroj: Profimedia

Ve středu večer v Praze začal dvoudenní sjezd skupiny Evropské lidové strany (EPP), největší frakce v europarlamentu. Úvodního brífinku se zúčastnil i místopředseda EPP Group Jan Olbrycht.

Dvoudenní jednání Evropské lidové strany začalo v 17:30 v hotelu Marriott u pražského náměstí Republiky. Zúčastnila se ho řada českých i evropských politiků a dalších hostů v čele s místopředsedou frakce Janem Olbrychtem.

"Mluvit se bude zejména o bezpečnosti v Evropě, českém zvládání uprchlické vlny související s válkou na Ukrajině, energetické krizi a dalších aktuálních výzvách," uvedl český mluvčí EPP Jan Osúch.

Související obsah

Českými členy EPP jsou KDU-ČSL a TOP 09. Na úvodním brífinku, který se uskutečnil hodinu po oficiálním zahájení, vystoupila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Tiskové konference se zúčastnili i europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09), Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová (oba za KDU-ČŠL). Šéf lidovců Marian Jurečka má vystoupit během čtvrtka.

"Jsem ráda, že se takto důležitá schůze sešla u nás. Naším cílem je, aby byl diktátor Putin poražen," uvedla Pekarová a upozornila, že je potřeba zbavit se závislosti na ruském plynu a zůstat stále jednotní.

Související obsah

Účastníci dvoudenního jednání chtějí najít vhodné způsoby, jak se zbavit energetické závislosti na ruském plynu. Důležité je také vyřešit potravinovou soběstačnost EU, protože ukrajinští zemědělci kvůli válečnému konfliktu nevypěstují běžné množství obilovin.

Podle europoslance Luďka Niedermayera je také potřeba dále rozvíjet zahraniční politiku. "Jsem hrozně rád, že se začneme bavit o společné obraně a zahraniční politice, které pokulhávají," řekl europoslanec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz