Ekonomika

Lépe úročená a bezpečná investice. Jak fungují dluhopisy a kde je sehnat? RADY

Státní dluhopisy představují podle ekonomů jistou investici například pro starší lidi a penzisty, kteří nechtějí mít strach o své peníze. Neexistuje prý totiž riziko, že by o své finance přišli. Podle expertů je navíc výhodou, že úrok dluhopisů je vždy větší, než jaký mají klienti na svých běžných účtech v bankách. Kvůli vysoké inflaci se tak jejich nákup vyplatí.

Dluhopisy mohou lidé nakupovat na přepážkách bank nebo prostřednictvím elektronického účtu. "Ministerstvo financí dá vědět, když bude dluhopisy nabízet, kde a konkrétně u jaké banky si budou moct lidé dluhopis pořídit," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

Podle ekonomů je dluhopis bezpečná investice, zpravidla navíc bývá lépe úročená než vklad v bance. Například na spořících dluhopisech nabízených v loňském roce lidé mohli mít i 13procentní úrok, což je podle expertů bezkonkurenční.

"Když půjčujete státu, což je právě dluhopis, tak máte prakticky stoprocentní jistotu, že peníze uvidíte i s úrokem nazpět," říká Kovanda. "V době, kdy se navyšují úrokové sazby v ekonomice, tak se navyšují i výnosy dluhopisů, proto tato dlouhodobě opomíjená investice začala být velice populární. Samozřejmě na dluhopisech lze investovat již od malých částek v řádu tisíci korun," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​"U státních dluhopisů jsme v minulosti viděli, že se těšily velké oblibě. Vždy to samozřejmě záleží na parametrech, na jak dlouhou dobu jsou dluhopisy vydávané, kdy je případně možné je odprodat, a samozřejmě hraje velkou roli parametr výnosu," říká analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel.

Lidé můžou investice do dluhopisů konzultovat přímo v bankách. "Mnozí z vás jistě přemýšlí, co dát svým blízkým pod stromeček," lákala na dluhopisy v předloňském roce tehdejší ministryně financí za ANO Alena Schillerová. Vánočně laděným videem ovládla sociální sítě.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz