Koronavirus

Konec opatření, respirátorů i PCR testů. Prymula je pro, Kubek volá po opatrnosti

Vláda minulý týden navrhla ukončit pandemickou pohotovost a podle většiny epidemiologů je takové rozhodnutí na místě. Ze zhruba 600 hospitalizovaných pacientů jich k pondělku leželo v nemocnicích pouze 30 ve vážném stavu. V nadcházejících letních měsících se dá navíc předpokládat, že počty nakažených covidem-19 nadále budou klesat. Situace by se naopak opět mohla zhoršit na podzim.

Vláda navrhla poslancům, aby ukončili pandemickou pohotovost, která v zemi platí od loňského února. Vládní koalice doufala, že podaří změnu schválit v úterý na mimořádném jednání Sněmovny, obstrukce ze strany hnutí SPD a ANO ale jednání komplikují. Ministr zdravotnictví Válek v návaznosti na to ve středu pronesl, že pokud Sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, navrhne vládě příští týden zrušit respirátory ve zdravotnických zařízeních a v domovech pro seniory. Opatření tak mají skončit nejpozději 11. května.

Ministerstvo zdravotnictví se ukončením pandemické pohotovosti připraví o možnost vydávat v Česku plošná protikoronavirová opatření bez vyhlášení nouzového stavu. Skončí tak povinnost nosit respirátory i ve zdravotnických zařízeních a současně pojišťovny přestanou proplácet PCR testy lidem, kteří nemají žádanku od lékaře.

Většina odborníků rozhodnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) podporuje. Argumentují, že epidemie zpomalila, navíc se blíží léto a dá se tak předpokládat, že aktivita koronaviru nebude příliš velká.

"V tuto chvíli je nepochybně doba na to, abychom přehodnotili opatření, která ještě zůstala. Zrušení posledního balíčku, kam patří respirátory v nemocnicích, je na místě, protože se dostáváme do teplých měsíců a je možné odhadovat, že v dalších měsících bude docházet opět k poklesu," zhodnotil pro TN.cz epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

​Nebál by se prý ani toho, že by se nemoc začala ve velkém šířit po zrušení PCR testů zdarma. "Obecně dochází k poklesu testování. Pokud bude mít někdo zájem se otestovat, bude si to muset uhradit, ale nemyslím si, že je to nějaký dramatický problém," dodal.

A podobného názoru je i imunolog Václav Hořejší. "Žádná opatření, která by bránila šíření, už prakticky neexistují. Takže tohle už by neměl být žádný důležitý faktor," sdělil. Ani on neměl s rozhodnutím zrušit pandemickou pohotovost problém. "Já bych proti tomu neprotestoval. Závažná čísla, hospitalizace a těžké průběhy jasně klesají, a to docela rychle," pronesl.

Před příliš rychlým rozvolňováním naopak varoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. "Není ani tak důležité, jestli pandemickou pohotovost máme, či ne, ale je důležité, jaká opatření platí a jak se dodržují," prohlásil. "Měli bychom mít respekt k nemoci, která zabila více než 40 tisíc lidí a otrávila nám dva roky života," dodal.

Uznal, že epidemie zbrzdila a počty hospitalizovaných s těžkým průběhem klesly. Dodal ale, že situace by mohla být klidně i lepší. "Je to pomalejší, než to mohlo být, kdybychom se chovali zodpovědněji a vydrželi s těmi opatřeními déle," prohlásil.

Související obsah

​Nejvýrazněji se podle něj koronavirová situace v Česku zlepšila v průběhu února, kdy panovala přísnější opatření. V březnu začala stagnovat. Pak počty nakažených začaly opět pozvolna klesat. Kubek věří, že během teplých letních měsíců se situace v zemi nijak dramaticky nezhorší. Češi by ale podle něj neměli podcenit případnou podzimní vlnu. "Takhle demoralizované obyvatelstvo bude pan ministr velice obtížně motivovat, aby se včas začala potřebná protiepidemická opatření dodržovat a dostatečný počet lidí se nechal přeočkovat," upozornil.

Zajít si na PCR test zdarma doposud lidem umožňovalo vyhlášení tzv. pandemické pohotovosti. Toto protikoronavirové opatření se ale rozhodl kabinet Petra Fialy (ODS) s ohledem na klesající počty nakažených i hospitalizovaných zrušit. Předloha v rámci pandemického zákona umožňovala úřadům třeba nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo studují. Díky restrikcím bylo také možné ovlivnit počet návštěvníků v různých zařízeních, jejich otevírací dobu nebo povinnost nosit respirátor.

V Česku v současné době platí od 4. března nouzový stav, a to kvůli migrační vlně uprchlíků z Ukrajiny. Platit má až do konce května.

Epidemie covidu v Česku dál slábne. Za pondělí přibylo necelých 1700 nakažených:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz