Zahraničí

Na letní dovolené si připlatíte. V oblíbených destinacích Čechů se zdražuje

Bez dovolené u moře si mnoho Čechů nedokáže představit léto. Tento rok si však budeme muset například za jídlo nebo půjčení auta v oblíbených destinacích hodně připlatit. Důvodem je stále se zvyšující inflace a růst cen energií.

Chorvatsko, Řecko, Itálie, Turecko nebo třeba Egypt. Právě tam míří řada Čechů na letní dovolenou. Jenže letos se musí připravit na mnohem vyšší ceny než v minulých letech.

"Dochází k poměrně k výraznému zdražení. V průměru o šest až deset procent," uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková. 

Související obsah

Řecko

Večeře, která vloni stála 1 000 korun, vás v Řecku letos vyjde o dvě stovky dráž. Výrazně podraží také benzín na téměř 50 korun za litr. Za noc v hotelu si připlatíte přibližně 700 korun navíc.

Itálie

Také v Itálii letos potraviny zdražily, přesto vyjdou levněji než v Řecku nebo Chorvatsku. Naopak ubytování meziročně zdražilo nejvíce ze všech oblíbených destinací. Ceny paliv jsou podobné jako v Řecku.

Chorvatsko

Zde za plnou nádrž zaplatíte nejméně. Oproti předchozím sezónám si lehce připlatíte za ubytování, dražší bude i jídlo v restauraci.

Související obsah

Výhodné je vycestovat už teď

"Můžeme doufat, že ty nákladové šoky, které postihly globální ekonomiku, časem odezní. Ale letos to nejspíše o prázdninách pocítíme," myslí si ekonom David Marek.

Podle zástupců cestovních kanceláří mohou lidé ušetřit, pokud si budou objednávat zájezdy včetně all-inclusive. V některých destinacích a zejména v Chorvatsku se ale ještě v květnu a červnu ceny drží na úrovni loňského roku. "Je poměrně výhodné cestovat k moři ještě nyní," myslí si Chaloupková.

"Možná si odpustíme tolik návštěv třeba restaurací nebo nějakých výletů v daném místě, ale nic víc s tím dělat nemůžeme," sdělil ekonom Marek. Vyšší ceny tedy rozhodně nepřehlédnete. Na druhou stranu to pro mnohé nejspíš nebude důvod, proč letos někam k moři nevyrazit.

Jak na dovolené ušetřit, poradil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež:

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz