Domácí

Senátoři odmítají kandidáta na ústavního soudce. Nelíbí se jim jeho minulost

Spor mezi senátory a prezidentem Zemanem pokračuje. Jeho kandidáta na ústavního soudce Petra Poledníka ve čtvrtek intenzivně grilovali, když přišel obhajovat svou hradní nominaci. Senátorům se nelíbí zejména Poledníkova minulost.

Petra Poledníka navrhl do Ústavního soudu prezident jako nástupce Kateřiny Šimáčkové, ta loni přešla k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle senátorů Poledník nemá zkušenosti v soudním systému a ústavnímu právu se prý dostatečně nevěnoval.

"Sice byl známý advokátní veřejnosti, ale v té širší právnické o něm třeba soudci nevěděli," řekl senátor Tomáš Goláň (ODS). I proto ho většina členů ústavně-právního výboru Senátu ke zvolení nedoporučila. 

"Já jsem nesouhlasila s nominací Petra Poledníka, ptala jsem se na to, zda by mohl okomentovat nějaké nálezy Ústavního soudu z poslední doby. Jeho vyjádření byla obecná, nekonkrétní, neměla jsem z nich pocit, že by byly ve středu jeho zájmu. Nároky bychom měli mít vyšší," myslí si senátorka Adéla Šípová (za Piráty).

Související obsah

"Nebyl jsem pro pana Poledníka. Z přítomných hlasujících byl jeden pro. Byla to tajná volba, takže nevíme kdo," uvedl Goláň. "Já už jsem dříve avizoval, že budu hlasovat proti, hlavně z důvodu na účasti na rozhodčích řízeních," prohlásil senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Na to už dříve upozornil advokát Petr Němec, podle kterého byl Poledník rozhodcem ve sporných exekucích. "Rozhodci měli a museli vědět, že rozhodují mimo svou pravomoc. Kdo vydával rozhodčí nálezy v roce 2012 dle rozhodčích doložek soukromého rozhodčího soudu Sokola, věděl, že postupuje v rozporu se zákonem," napsal na twitteru.

Související obsah

Sám Poledník svou návštěvu Senátu komentovat nechtěl. Podle senátorů by mohly průtahy ve jmenování ohrozit fungování Ústavního soudu. "Příští rok bude končit období šesti nebo sedmi ústavním soudcům a Ústavní soud se dostane na hranici své usnášeníschopnost," upozornila Šípová. 

"Logické by bylo, kdyby Miloš Zeman navrhl za ústavního soudce nějakého špičkového ústavního právníka, teoretika, někoho, za kým je vidět publikační praxe," myslí si politický komentátor Lukáš Jelínek. Finální rozhodnutí senátorů o prezidentově nominantovi padne příští týden. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz