Ekonomika

Česku hrozí zhoršení ratingu, varuje agentura. Zemi by se prodražily dluhy

Česku hrozí zhoršení ratingu, varuje agentura. Zemi by se prodražily dluhy
Fitch Ratings Zdroj: Profimedia

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek potvrdila dosavadní hodnocení země stupněm AA-. Poprvé od roku 1998 však zhoršila výhled. Vládě by se po případném zhoršení ratingu prodražilo splácení dluhu.

Česku poprvé od roku 1998 hrozí zhoršení ratingu. Ve svém výhledu hodnocení to uvedla agentura Fitch. Ta je jednou ze tří významných agentur, kterými se řídí investoři.

Dosavadní hodnocení AA- zatím Fitch potvrdil. V budoucnu to tak ale být nemusí. Zatímco doposavad byl totiž výhled stabilní, nyní je podle agentury negativní. Můžou za to silná inflace a související fiskální výdaje, riziko odstřižení od ruského plynu či výdaje na uprchlíky.

Související obsah

"Agentura Fitch varuje, že rating Česku sníží, pokud trvalejší výpadek v dodávkách energií způsobený odstřižením od dovozu ruského plynu vyvolá recesi, rapidní inflaci a související nepříznivý dopad na klíčové ukazatele fiskální kondice," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Pokud se tedy vládě nepodaří ozdravit české veřejné finance, Fitch rating zhorší.

"Posudek světově významných ratingových agentur bedlivě sledují finanční trhy po celém světě," upozornil Kovanda. Aktuální hodnocení je tedy pro Česko podle něj špatnou zprávou. "Zhoršení výhledu znamená, že Česko si na mezinárodních trzích bude muset za jinak stejných podmínek půjčovat za vyšší úrok, než by tomu bylo bez zhoršení výhledu," sdělil.

Související obsah

Rating naposledy zhoršila agentura Fitch Česku v listopadu roku 1997. O rok později to udělala Standard & Poor's (S&P). Od té doby se nic takového nestalo. 

S&P už pro Česko minulý týden potvrdila dosavadní rating, upozornil Kovanda. Korunový dluh hodnotí stupněm AA, cizoměnový AA-. Výhled S&P nadále nechala stabilní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz