Zahraničí

Do Chorvatska bez testu i očkování, jinde nestačí ani dvě dávky. PŘEHLED

Do Chorvatska bez testu i očkování, jinde nestačí ani dvě dávky. PŘEHLED
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

V posledních dvou letech při cestách do zahraničí lidi často obtěžovala proticovidová opatření. Ta už nyní neplatí například v Řecku či Chorvatsku. Jinde ale stále potřebujete dokázat bezinfekčnost. Podívejte se, jaká pravidla platí nyní.

Zatímco někde už proticovidová opatření kompletně zrušili, při cestách do části oblíbených destinací se stále musíte prokazovat prodělaným očkováním. Zatímco některé vyžadují tři dávky, jinde si vystačíte se dvěma. Hůře jsou na tom neočkovaní. Velká část států po nich stále požaduje PCR test. S koncem pandemické pohotovosti ovšem přestaly být v Česku hrazené pojišťovnou, pokud nemáte žádanku od lékaře. Před cestou si je tak musíte zaplatit sami.

"V evropských zemích se očekává další vlna rozvolňování," myslí si však místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. "Ve většině zemí už nyní stačí jen dvě dávky očkování a i v tomto očekáváme další uvolnění," dodal.

"Pevně věříme, že do začátku hlavní letní sezony se ty podmínky opravdu rozvolní," prohlásila už dříve obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek v pořadu Experti na cestách. Důležité ale podle ní je, že pro návrat do Česka není už od 9. dubna potřeba vyplňovat žádný formulář ani předkládat jakýkoliv doklad o bezinfekčnosti.

Bulharsko

Do Bulharska se momentálně dostanete stejně jednoduše jako před pandemií. "Osoby přijíždějící z České republiky (Polska, Maďarska, Rumunska, Srbska, Severní Makedonie, Turecka, Izraele, Egypta) nemusí při vstupu do Bulharska předkládat žádný z dříve požadovaných certifikátů," informovalo ministerstvo zahraničních věcí na svém webu.

Egypt

Pokud jedete do Egypta, potřebujete takzvané prohlášení cestovatele. Zároveň musíte mít minimálně 14 dnů po druhé dávce očkování nebo negativní PCR či antigenní test, které nesmí být starší než 72 hodin. Výjimku mají jen děti do 12 let.

"Po příletu na letiště v Egyptě bude všem cestovatelům změřena teplota. Každý cestující musí mít uzavřeno zdravotní cestovní pojištění," varuje ministerstvo zahraničních věcí. "Už nyní ve většině oblíbených destinací v Egyptě nejsou žádná omezení," zmínil Papež k opatřením přímo v zemi. Očkování tam v létě ale nadále budete potřebovat.

Související obsah

Francie

Při cestě do Francie potřebujete důkaz o očkování či prodělání nemoci v posledních šesti měsících. Všichni ostatní lidé starší 12 let přijíždějící z Česka do Francie musejí předložit negativní PCR nebo antigenní test. Výsledek PCR testu platí 72 hodin, antigenního 48. Očkovací certifikát platí devět měsíců od podání druhé dávky. Jinak potřebujete booster. "Ve Francii očekáváme v blízké době další rozvolňování," uvedl Papež. Další vlna rozvolnění podle něj přijde už v červnu. Povinnost být očkovaný při vstupu do země ale nejspíš ještě zůstane.

Chorvatsko

Při cestě do Chorvatska se také obejdete bez jakéhokoli důkazu o bezinfekčnosti. Všechna ochranná opatření pro vstup do země zrušila země 1. května. Na dovolenou k Jadranu tedy potřebujete jen občanský průkaz či pas.

Související obsah

Itálie

Pro vstup do Itálie potřebujete EU certifikát. Tím potvrdíte dokončené očkování, prodělání covidu-19 nebo negativní výsledek testu. Antigenní musí být starý maximálně 48 hodin, PCR 72. "Platnost italských EU certifikátů pro opatření uvnitř Itálie je 6 měsíců po dvou dávkách očkování, neomezeně po třech dávkách," upozornilo ministerstvo zahraničních věcí. Když už ale v zemi budete, v restauracích ani hotelech se prokazovat nemusíte.

Maďarsko

Pokud jedete na dovolenou k Balatonu, nemusíte mít důkaz o očkování ani negativní test. Do Maďarska se totiž dostanete bez nich. Bez omezení je i vstup do hotelů, restaurací a lázní.

Portugalsko

Předložit platný digitální certifikát EU o bezinfekčnosti je stále nezbytné i v Portugalsku. Tím musíte prokázat, že od poslední dávky očkování uplynulo více než 14 a méně než 270 dní. Pokud jste dostali třetí dávku, časové omezení se vás netýká. 

Pokud očkovaní nejste, potřebujete důkaz o prodělání nemoci před méně než 180 dny. Jestli nemáte ani ten, vystačíte si s PCR testem z posledních tří dnů či antigenním, který nesmí být starší než 24 hodin.

Související obsah

Řecko

Řecko rozvolnilo 1. května svá epidemická opatření. Nemusíte tedy vyplňovat příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. "Ve všech uzavřených prostorech na celém území Řecka nadále zůstává povinná rouška zakrývající ústa i nos," uvedlo však ministerstvo zahraničních věcí.

Španělsko

Bez digitálního certifikátu se zatím neobejdete při cestě do Španělska. Do země se dostanete se třetí dávkou očkování nebo maximálně 270 dnů po dokončení základních dávek. Pokud tuto podmínku nesplňujete, potřebujete PCR test z posledních 72 hodin nebo antigenní z posledních 24. Možné je i prokázat se důkazem o prodělání covidu. Potvrzení je však platné maximálně šest měsíců od odebrání vzorku prvního pozitivního testu.

Tato pravidla budou platit minimálně do 15. května. Podle portálu inews.co.uk by však země mohla brzy rozvolnit. Během prázdnin tak možná do Španělska budete moct vyjet bez jakéhokoli důkazu o bezinfekčnosti.

Související obsah

Tunisko

"Neočkovaní cestující od 18 let nebo cestující s nedokončenou vakcinací od 18 let musí předložit negativní PCR test obsahující QR kód ne starší než 48 hodin nebo antigenní test ne starší 24 hodin," upozornilo ministerstvo zahraničních věcí. Platí to i pro lidi, kteří už si covidem prošli. Očkování není omezeno dobou platnosti, pokud tedy do Tuniska vyrazíte, stačí vám dvě dávky aplikované klidně i před rokem.

Turecko

Pokud máte dokončenou vakcinaci, dostanete se i do Turecka. Země neomezuje platnost po očkování druhé dávky. Maximálně tři dny před příjezdem však musíte vyplnit příjezdový formulář. Pokud očkovaní nejste, musíte mít maximálně 72 hodin starý PCR test nebo antigenní test, který není starší než 48 hodin. Podle webu Dailyshabah.com je však dost možné, že země všechna opatření zruší už v červnu.

Velká Británie

Britové zrušili všechna opatření už v březnu. V zemi tak nepotřebujete žádný důkaz o bezinfekčnosti.

Přehled pravidel v oblíbených destinacích

Země Očkovaní dvěma dávkami Očkovaní třemi dávkami Neočkovaní
Bulharsko Volný vstup Volný vstup Volný vstup
Egypt Volný vstup Volný vstup PCR/antigenní test
Francie Volný vstup do devíti měsíců Volný vstup PCR/antigenní test
Chorvatsko Volný vstup Volný vstup Volný vstup
Itálie Volný vstup do šesti měsíců Volný vstup PCR/antigenní test
Maďarsko Volný vstup Volný vstup Volný vstup
Portugalsko Volný vstup do devíti měsíců Volný vstup PCR/antigenní test
Řecko Volný vstup Volný vstup Volný vstup
Španělsko Volný vstup do devíti měsíců Volný vstup PCR/antigenní test
Tunisko Volný vstup Volný vstup PCR/antigenní test
Turecko Volný vstup Volný vstup PCR/antigenní test
Velká Británie Volný vstup Volný vstup Volný vstup

Obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek v pořadu Experti na cestách:

O tématu dovolených se více dozvíte zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz