Ekonomika

Zájem o chaty stoupá. Ceny se za poslední roky několikanásobně zvýšily

Česko je velmocí chalupářů. Chatu nebo chalupu vlastní každý pátý, což nás řadí na páté místo v Evropě. Protože poptávka po nich stále stoupá, ceny chat a chalup se za posledních osm let několikanásobně zvýšily. Nejpopulárnější lokality jsou v Krkonoších, na Křivoklátsku nebo na Lipně.

Obliba v chalupaření vzrostla po druhé světové válce. V pohraničí zůstaly tři miliony objektů po odsunutých Němcích a prodávaly se za hubičku. Za komunismu lidé na chalupách a v chatách hledali únik z reality a poslední roky zase před covidem a pracovním stresem.

"Přes dobu Covidu byl propad v cestovním ruchu, tak se celá řada penzionů, které nebyly využité, prodala pro soukromé využívání," vysvětlil člen rady Asociace realitních kanceláří Robert Hanzl.

Téměř polovina Čechů, kteří ještě chalupu nemají, o koupi uvažuje. "V Jizerských horách byla chata, která se před asi třemi roky prodávala za šest až sedm milionů. Teď se prodala za 12 milionů," upozornila realitní makléřka Pavla Bendáková.

Související obsah

Přestože ceny rekreačních objektů stále rostou, poptávka převyšuje nabídku. Cena chaty například v Družci se pohybuje kolem čtyř miliónů korun. 

V okolí Sečské přehrady na Chrudimsku by zase majitelé své chaty neprodali ani za zlaté tele. "Chodí nám sem realiťáci, pořád máme letáky ve schránkách, pozemky, když už se prodávají, tak klidně za 2,5 milionu jeden. Dohromady třeba za devět milionů," prozradil majitel jedné z chat.

"Ceny rekreačních nemovitostí výrazně stouply během pandemie a stejně jako jiné segmenty realitního trhu i tento se zdál a stále se zdá být už trochu přehřátý," sdělil ekonom David Marek. Ekonomové odhadují, že se blíží doba, kdy rekreační nemovitosti dosáhnou cenového stropu, pak už by zdražovat neměly.

Související obsah

"Klienti poptávají rekreační objekty k trvalému bydlení, zasíťované. Když je kanalizace, tak je to velká výhoda," řekla realitní makléřka Blanka Štalzerová.

Poptávku také navyšují ti, kteří apartmány a chalupy kupují jako investici. Velkým boomem jsou takzvané apartmánové hotely. "Platí, že majitelé sem mohou jen například tři týdny v roce, zbytek roku apartmán pronajímáme," uvedl provozovatel apartmánového hotelu Pec pod Sněžkou Martin Venglář. U takových nemovitostí jsou v současnosti ceny klidně i 200 tisíc korun za metr čtvereční.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz