Domácí

Velký přehled. Kolik peněz můžete dostat od státu a EU na rekonstrukci bydlení

Velký přehled. Kolik peněz můžete dostat od státu a EU na rekonstrukci bydlení
Kotlíkové dotace - ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Náklady na rekonstrukce nebo stavby neustále rostou. Jednou z možností, jak ušetřit, je dotační program Nová zelená úsporám, který může pokrýt majitelům nemovitostí až 60 procent nákladů.

Jednou z dotací, která pomůže ušetřit, je ta kotlíková. Funguje od roku 2015 a přispívá na výměnu zastaralých kotlů za nové, které budou splňovat emisní normy.

Zákaz kotlů nižšího než 3. emisního stupně, který měl začít platit v září, je odložen. Vláda to kvůli vysoké inflaci a růstu cen energií schválila na začátku dubna. Na svém twitteru o tom informovala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Související obsah

​Už na konci jara se spustí další kolo dotací pro domácnosti s nižšími příjmy, kterým příspěvek pokryje 95 procent nákladů. Pro ostatní domácnosti to činí 50 procent. Žádat lze do 31. srpna letošního roku.

Žádosti o kotlíkovou dotaci lze podávat přes krajské úřady. Je k ní potřeba například formulář žádosti o podporu, fotodokumentace současného kotle a doklad o jeho technickém stavu. 

"V rámci poptávkového šetření, které kraje realizovaly směrem k nízkopříjmovým skupinám obyvatel a k seniorům, zájem o výměnu neekologického kotle doposud vyjádřilo přes 11,5 tisíce potenciálních žadatelů," uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR Lucie Früblingová. 

Související obsah

​Ušetřit na stavbě nebo rekonstrukci domu může téměř každý. "Žádat o dotaci mohou nabyvatelé rodinných či bytových domů, dále osoby, které svědčí právo stavby, a společenství vlastníků jednotek bytového domu či pověřený vlastník jednotky," uvádí web Nová zelená úsporám. 

Jednou z hlavních podmínek pro získání dotace je snížení energetické náročnosti domu. Proto se dotace vztahuje například na zateplení, výměnu kotlů a kamen, nebo dokonce na nákup či stavbu domu s velmi nízkou energetickou náročností.

Související obsah

​Výše dotace se odvíjí od rozsahu a kvality úprav. Vyšší finanční podporu získají ti, kteří zlepší energetické parametry svého domu. Dostat tedy můžete od desítek tisíc až po miliony korun. Jednou z nejvyšších zaznamenaných dotací byla částka přes 1,6 milionu korun.

Problémem může být fakt, že jsou peníze vypláceny až po dokončení prací. Žadatelé tedy musejí být připraveni rekonstrukci zaplatit. Z celé částky za opravy jim ale dotace vrátí od 50 do 60 procent (podle bonusů).

Příjem žádostí na dotace byl zahájen v září loňského roku a další lze podávat až do poloviny roku 2025. Požádat o dotaci lze on-line na webu Nová zelená úsporám

Související obsah

​"Aktuálně evidujeme 19 267 žádostí s požadavkem na dotaci ve výši 3,4 mld. Kč, z toho schváleno je již na 9 000 projektů v objemu 1,4 mld. Kč. Nejčastějšími žadateli jsou vlastníci rodinných domů, postupně přibývají i majitelé bytových domů," pokračovala Früblingová. 

Kvůli zdražování energií hledají lidé levnější alternativy. "Největší zájem je o fotovoltaické systémy a o pořízení ekologických zdrojů vytápění, především o pořízení tepelných čerpadel," dodala mluvčí. 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz