Zahraničí

Rusko terčem posměchu. Rozhodlo se potrestat lidi, kteří jsou už roky mrtví

Rusko terčem posměchu. Rozhodlo se potrestat lidi, kteří jsou už roky mrtví
Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

V souvislosti s válkou na Ukrajině Spojené státy uvalily na Rusko řadu sankcí a Kreml se rozhodl vrátit úder. Tamní ministerstvo zahraničí v sobotu zveřejnilo seznam s téměř tisícovkou jmen Američanů, kteří mají zakázáno vstoupit na území Ruské federace. Jsou mezi nimi dokonce i lidé, kteří jsou už několik let po smrti.

Pokud existuje posmrtný život, John McCain se teď do Moskvy nepodívá. Veterán války ve Vietnamu, dlouholetý senátor Spojených států amerických a soupeř Baracka Obamy v prezidentských volbách v roce 2008 zemřel před necelými třemi lety, přesto ho Rusko zařadilo na sankční seznam a zakázalo mu tak vstup na své území.

"V reakci na neustále uvalované protiruské sankce ze strany Spojených států vydává ruské ministerstvo zahraničí seznam amerických občanů, kteří mají trvale zakázaný vstup do Ruské federace. Rusko nevyhledává konfrontaci a je otevřené upřímnému, vzájemně respektujícímu dialogu," stojí v oficiálním prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Lidi na "černé listině" označil za rusofoby.

Související obsah

​McCain není jediný, koho se Kreml rozhodl potrestat, přestože už není naživu. Na seznamu jsou také bývalí senátoři Harry Reid a Orrin Hatch. Ani jeden z nich by se přitom do Ruska nemohl vypravit i bez sankcí. Reid totiž zemřel loni v prosinci, Hatch letos v dubnu.

Sankce byly Kremlem uvaleny také na Melissu Driskovou, bývalou zástupkyni ředitele americké vojenské rozvědky, která rovněž zemřela v roce 2018. Na seznamu je i bývalý člen Sněmovny reprezentantů Alcee Hastings, který svět opustil loni v dubnu. Paradoxem je, že na sankčním seznamu je u těchto osob v závorce dokonce uvedeno datum, kdy zemřely.

Omezení platí pro další téměř tisícovku Američanů, většinou se jedná o vysoce postavené úředníky, politiky, vojenské důstojníky, generální ředitele, novináře či advokáty. Nechybí mezi nimi sám prezident Joe Biden a ministr zahraničí Anthony Blinken.

Související obsah

​Biden má zákaz vstupu do Ruska už od března. Tehdy na to Bílý dům reagoval zesměšněním Kremlu. Na otázku, jak sankce zasáhnou americké představitele, mluvčí Bílého domu Jen Psakiová odpověděla: "Nikoho z vás nepřekvapí, že nikdo z nás neplánuje turistické cesty do Ruska, nikdo z nás nemá bankovní účty, ke kterým by neměl přístup," řekla na tiskové konferenci.

I tehdy se navíc Rusové dopustili přešlapu a zacílili zřejmě na nesprávného Bidena. "Chci poznamenat, že prezident je Biden mladší, takže možná sankcionovali jeho otce, ať odpočívá v pokoji," prohlásila Jen Psakiová.

Na sankční seznam se dostali například i herec Morgan Freeman či režisér Rob Reiner. Jak píše CNN, oba se v roce 2017 podíleli na propagaci neziskové organizace Výbor pro vyšetřování Ruska.

Na začátku května Vladimir Putin podepsal balíček odvetných sankcí proti Západu. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz