Domácí

Placení přes telefonní číslo. Banky připravují novinku, která lidem usnadní život

Platby prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví by mohly být jednodušší. České banky pracují na tom, aby číslo bankovního účtu mohlo nahradit číslo mobilního telefonu. V provozu by tato novinka mohla být do konce letošního roku.

Zjednodušení on-line plateb a větší komfort pro lidi, to si české banky slibují od úhrad plateb přes telefonní číslo. "Vaše banka se dotáže registru České národní banky (ČNB), aby jí přidělil k číslu telefonu číslo účtu příjemce. A tato platba potom může proběhnout," vysvětlila mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

"Půjde o takovou malou revoluci ve světě platebních transakcí. Lidé si totiž často nepamatují čísla bankovních účtů, ale velice dobře znají svá telefonní čísla," vyjádřil se k chystané novince ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​"Určitě by to mohlo pomoci i seniorům, pro které internetové bankovnictví může vypadat složitě. Když zadají pouze své telefonní číslo nebo telefonní číslo někoho, komu chtějí poslat peníze, mohlo by to celý proces usnadnit," vyzdvihl výhody mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

S platbami pomocí telefonního čísla už některé banky zkušenost mají. "Danému telefonnímu číslu přišla SMS s odkazem, kde si peníze muselo vyzvedávat. Nebylo to tehdy automatizované, teď by to mělo být výrazně jednodušší," řekl Křeček.

Novou platební metodu čeká zkušební provoz v letních měsících. Naostro by pak měla fungovat v listopadu. Banky si samy zvolí, jestli umožní platbu pomocí telefonního čísla přes mobilní, nebo internetové bankovnictví. Pracuje se prý ale na tom, aby fungovaly obě možnosti.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz