Domácí

Přibyslav přijala 130 uprchlíků. Na další už ale nemá kapacity

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jedná v úterý s hejtmany o přerozdělování uprchlíků do krajů. Přetížená jsou velká města, hlavně Praha. Při jednáních jde o budoucí podobu krajských uprchlických center, kapacitu ve školách a školkách a také o volné prostory pro ubytování uprchlíků. Právě ubytovací kapacity ale docházejí, někde jsou už úplně vyčerpané.

Přibyslav na Havlíčkobrodsku. Ubytovací prostory pro uprchlíky v tomto čtyřtisícovém městě už došly. V Přibyslavi je aktuálně ubytováno 130 ukrajinských uprchlíků, pro další tam už ale nemají místo. "Ty kapacity jsou plné. Oni jsou ubytovaní jak v městských bytech, tak u soukromníků," popsal situaci starosta Martin Kamarád (ODS).

Uprchlíky z Ukrajiny u sebe ubytovali třeba i tamní skauti. "Máme jich tady devět, tři matky, které jsou příbuzné, a šest dětí," řekl vedoucí přibyslavských skautů Libor Jaroš.

Související obsah

​Lena Vizyrenková, jedna z ukrajinských uprchlic, se svými sestrami a dětmi utekla před válkou ze Žitomiru. V Přibyslavi pracuje jako pomocná síla v kuchyni, děti tam chodí už i do školy.

Pokud by v rámci přerozdělování do Přibyslavi dorazili další ukrajinští uprchlíci, standardní ubytování už pro ně město mít nebude. A o nic lépe na tom není ani Kraj Vysočina. "V tuto chvíli registrujeme zhruba 10% volnou kapacitu, která se už ale významně snížila. A snižuje se neustále, protože nastupuje letní sezona," informoval hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Kromě ubytovacích prostor chtějí hejtmani s ministrem vnitra v souvislosti s přerozdělováním vyladit také kapacity pro uprchlíky ve školách a školkách a budoucí podobu a fungování krajských uprchlických center.

Nejvíce ukrajinských uprchlíků je zaměstnaných v Plzeňském kraji:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz