Počasí

Přívalové deště zvedly hladiny některých řek. Připravte se na další bouřky

Noční přívalové deště zvedly v Plzeňském a Jihočeském kraji hladiny některých řek. Blanice v profilu Podedvory na krátkou chvíli dosáhla dokonce 3. stupně povodňové aktivity. Ačkoliv se postupně začala situace uklidňovat, bouřky podle meteorologů ještě neskončí.

I v neděli Česko potrápily silné bouřky. Nárazy větru dosahovaly rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu, kroupy byly velké zhruba dva centimetry.

Meteorologové varovali zejména před přívalovým deštěm s možným silným odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopením podchodů, podjezdů, sklepů, podemletím komunikací nebo jejich zanesením unášeným materiálem. Vydali výstrahu před silnými bouřkami, kterou v průběhu noci zpřísnili. Pro části Jihočeského a Plzeňského kraje vyhlásili vysoký stupeň nebezpečí.

​Intenzivní srážky v Jihočeském a Plzeňském kraji zvedly hladiny několika toků. Na toku Blanice v profilu Podedvory bylo krátkodobě dosaženo 3. stupně povodňové aktivity (3. SPA), uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na 1. SPA vystoupala Volyňka v Sudslavicích. Na Prachaticku spadlo přes 50 milimetrů srážek za šest hodin. Déšť už ale ustal a hladiny začaly klesat. Na Budějovicku vystoupala na 1. SPA Otava v Rejštejně.

Související obsah

"Nejvyšší srážkové úhrny se na Klatovsku zastavily až na 57 milimetrech," upozornila meteoroložka Dagmar Honsová. Nejhorší situace podle ní panovala v oblastech Filipova Huť a dále pak v Husinci (50 mm) a Vimperku (46 mm) na Prachaticku. "V pondělí ráno hlásí 1. SPA Blanice na stanici Blanický mlýn a Otava u Sušice," dodala.

Další bouřky budou následovat

Meteorologové očekávají, že bouřky budou pokračovat. "Další studená fronta k nám postoupí od západu už ve druhé polovině noci na úterý. Bouřky během úterního odpoledne očekáváme zejména na východě území," dodala Honsová.

"V Čechách a na jihozápadě Moravy v noci nejsou vyloučené intenzivnější srážky a zpočátku ojediněle silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazy větru a menšími kroupami," přidal komentář k předpovědi na začátek týdne ČHMÚ.

Bouřky dorazily ze sousedních zemí

Bouřkové pásmo se k nám přesunulo ze sousedních zemí. "Silnější bouřky se během neděle vyskytly v Německu a v Rakousku – odtamtud byly hlášeny supercely. Na jihu Německa ve městě Weiler-Simmerberg napadla půlmetrová vrstva krup a v Rakousku ve městě Kufstein kroupy dosáhly velikosti sedmi centimetrů," informovala TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Francii zasáhly obrovské kroupy, jih a západ Německa se potýká se záplavami. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Obří kroupy v Kufsteinu:

Jiné záběry z oblasti Allgäu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz