Zajímavosti

Chybí peníze na opravu tratí. Vlaky budou muset zpomalit

Kvůli škrtům v rozpočtu a nedostatku peněz Správa železnic odkládá opravy některých tratí. Podle odborníků přitom může šetřit jinde. Například na pronájmu 40 let starého rychlovlaku TGV, který má propagovat vysokorychlostní tratě.

Zatímco Správa železnic vynakládá miliony na propagaci budoucích vysokorychlostních tratí, stávající koleje chátrají. "Vzhledem k nižší finanční alokaci prostředků určených právě na provozuschopnost dráhy a také vzhledem k nárůstu cen především stavebních materiálů došlo pouze k časovému posunu harmonogramu některých opravných akcí," řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Rekonstrukce a stavby důležitých koridorů sice pokračují, na menší, lokální tratě, už ale nezbyly peníze. "Ten dopad je poměrně jednoduchý, budou se prodlužovat jízdní doby, budou se zavádět takzvané pomalé jízdy, může docházet k častějším zpožděním a podobně," uvedl zakladatel webu Zdopravy.cz Jan Sůra.

Související obsah

Kolik oprav bude odloženo, Správa železnic neřekla. Ví se o odkladu tří rekonstrukcí. Letos se opravy nedočká třeba trať mezi obcemi Dřísy a Stará Boleslav. Mělo se tam měnit trakční vedení. "Je to samozřejmě škoda, protože pokud je to potřeba opravit, tak by se to mělo opravit a měly by sehnat peníze někde, kde to není tak důležité," řekla starostka obce Dřísy Ivana Frajová.

"Bohužel některé stavby neodpovídaly připraveným finančním prostředkům. Všechny investice by se měly v letošním roce realizovat a, s ohledem na údržbu a takzvanou provozuschopnost železnice, se budeme snažit dohnat v příštích letech letošní nedostatek finančních prostředků," prohlásil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Rozpočet státního fondu dopravní infrastruktury letos počítá s více než 14 miliardami korun, což je oproti loňsku o dvě miliardy méně.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz