Domácí

Muž našel poklad za téměř 700 tisíc. Úřad mu směšnou odměnu zvýšil

Na své zahradě na Pardubicku našel poklad za téměř 700 tisíc korun. Jenže úředníci mu za to chtěli dát odměnu pouhých 6 000 korun. Nakonec ale úřad otočil a odměnu mu zvýšil. A to proto, že se zachoval, jak měl, a staré mince odevzdal.

Jen pár metrů od domovních dveří a na místě, kde se čtvrt století pěstovaly brambory, našel Ladislav Fremuth z Bělečka stříbrný poklad. Chtěl zakopat trubku pro septik a to, co nejdřív vypadalo jako pivní zátky, byly nakonec 300 let staré krejcary používané za vlády Leopolda I. Celkem jich bylo 189. Nálezce v sobě dva roky živil naději na pohádkovou odměnu.

"Je to naštvání a zklamání v jednom," řekl nálezce Ladislav Fremuth. Úředníci mu totiž nejdřív řekli, že má nárok jen na 6 000 korun.

"Ptal jsem se pána na úřadě, co z toho mám. Řekl, že dobrý pocit," líčil Fremuth. Ve znaleckém posudku stojí, že nález je tak zachovalý, že jeho hodnota přesahuje 660 tisíc korun. Na sběratelském trhu by se mince prodaly za čtvrt milionu, ale pro úředníky je prý klíčová cena stříbra a toho bylo sotva půl kila.

Související obsah

"Pokud je nález z drahých kovů, tak se musí určit hodnota drahých kovů a nálezci právě náleží tato hodnota, což je 5 000 až 6 000 korun," vysvětlila mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje Zuzana Nováková.

Úředníci ale nyní otočili a odměnu za poctivé odevzdání nálezu mu vyměřili na 60 000 korun. Nálezce je tak spokojený. Mincovní poklad se brzy dostane do sbírek Východočeského muzea v Pardubicích.

Největší dar úředníci poskytli jinému nálezci před několika lety. U Chýště na Pardubicku šlo o denárový poklad za 23 milionů korun. Ačkoli měl muž podle zákona dostat jen 11 tisíc korun, což byla cena drahého kovu, úřad mu přiklepl dva miliony.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz