Domácí

Zničené střechy a potrhané elektrické vedení. Takto řádilo tornádo v Lanžhotě

Po pondělní bouřce je situace asi nejhorší v jihomoravském Lanžhotě. Desítky domů tam přišly o části střech, některé strhl vítr úplně. Podle meteorologů oblastí prošlo tornádo.

Bouře ničila střechy, na kterých chybějí tašky. Někteří lidé začali s opravami, jiní střechy zatím provizorně přikryli igelitem. Některé ale úplně strhla. Jedna letěla vzduchem desítky metrů. 

"Barák to odnesl pěkně, střecha je podmočená, všechno k likvidaci," popsal situaci jeden z dobrovolníků. Vyvrácené jsou betonové ploty, i mohutné letité stromy. "Stromy tu popadaly, střechy jsou dole, je tady toho dost," vysvětlil pracovník lesnické firmy.

Související obsah

Dům s přístavbou majitelé opravili teprve před dvěma měsíci. I ten má zničenou část střechy. "Otázka půl minuty a všechno bylo pryč. Kryt letěl vzduchem, sekačka letěla vzduchem kolem mě," řekl jeden z obyvatel Lanžhotu. 

Obloha se zatáhla včera po šesté večer, potom přišel silný déšť a vítr. "Naši techničtí pracovníci města rozvezli po obci několik kontejnerů právě na biologický odpad i na odvoz stavební suti," prohlásil starosta Lanžhotu Ladislav Straka.

Čety energetiků od rána opravovaly potrhané elektrické vedení. Trosky a hlavně polámané stromy prohlíželi meteorologové. Brzy měli jasno, nad částí Lanžhota se přehnalo tornádo.

Související obsah

"V jednom videu jsme viděli trosky, které měly rotující charakter, když braly nějaké tašky ze střechy, také stromy jsou polámané v podstatě ve směru kolmo," vysvětlil meteorolog Petr Münster.

Za pouhých deset dní to bude přesně rok, co se okolními obcemi přehnalo jiné tornádo. Živel tehdy zabil šest lidí a způsobil škody za 15 miliard korun.

V Lanřhotě pokračuje odklízení škod způsobené tornádem:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz