Zahraničí

Tohle prezident Putin nezažil. Rusové na něj během války mění názor

Tohle prezident Putin nezažil. Rusové na něj během války mění názor
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Tento týden uběhly čtyři měsíce od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Válka z domovů vyhnala miliony lidí a její konec je stále v nedohlednu. Prezident Putin z jejího průběhu není nadšený, přesto jeho popularita u Rusů mírně roste.

Rusové jsou se svým prezidentem Vladimirem Putinem dlouhodobě spokojeni, což dokládá fakt, že v čele státu stojí přes 20 let. Jeho popularita během té doby různě kolísala, nyní se opět dostala na nová čísla. Ukazuje to výsledek šetření nezávislé ruské agentury pro průzkum veřejného mínění Levada Center. 

19 % Rusů v průzkumu uvedlo, že jsou z Putina "nadšení". Během 22 let, kdy Putin působí jako prezident nebo premiér země, toto číslo nebylo tak vysoké. Maximum dosud bylo 10 %, a to v roce 2015 (rok po anexi Krymu). Loni bylo z Putina "nadšených" 8 % Rusů.

Podle 25 % Rusů je "sympatický". Meziročně si tak polepšil o čtyři procentní body. Nejvyšší podíl Rusů (31 %) Putina zařadil do kategorie "nedá se o něm říct nic špatného." Naopak do kategorie "nedá se o něm říct nic dobrého" ho v průzkumu zařadily jen čtyři procenta obyvatel Ruska. 

Související obsah

V šetření se mohli lidé o Putinovi vyjadřovat také v otevřené otázce, kde nejčastěji používali slova a spojení jako "čestný", "spravedlivý", "tvrdohlavý", "muž, který drží slovo" (33 %). Výrazy typu "zkušený", "kompetentní", "věcný", "moudře řeší problémy", "zná historii" použilo 32 %. Popis "silný vůdce", "vše drží ve svých rukou", "charismatický", "král", "císař", "velitel" použilo 28 % tamních obyvatel.

Na Putinovi ale Rusové našli i chyby. Psali hlavně výrazy jako "špatná domácí politika", "důchodová reforma", "příliv migrantů" (23 %). Dále "zapomněl na lidi", "žije své vlastní či zahraničněpolitické ambice", "pomáhá druhým, ne svým" (17 %). Nejméně používali slova jako "korupce", "měkký", "příliš laskavý/měkký/loajální" (9 %).

Celkově jsou ale Rusové s Vladimirem Putinem spokojeni, a tak se možná prezidentem stane znovu. Po roce 2024 by ho v čele státu chtělo 72 % Rusů, loni to bylo 47 %. Putina jako prezidenta chtějí hlavně lidé nad 55 let. Ve věkové kategorii 18–24 let ho chce 65 % respondentů. 

Ruský prezident promluvil na ekonomickém fóru v Petrohradu. Při projevu se pohupoval a přidržoval se stolu. V posledních týdnech se spekuluje o jeho zdraví, podle profesora medicíny je na steroidech. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz