Domácí

Spadlý strom u Trutnova byl shnilý. Neštěstí se nedalo zabránit, tvrdí resort

Smrk, který v neděli v Krkonoších spadl na projíždějící auto a usmrtil v něm tři lidi, rostl na území KRNAPu. Podle ministerstva životního prostředí se nedalo neštěstí zabránit. Samo prý na zvýšení bezpečnosti nejen v národních parcích během posledních let výrazně tlačí. Ministerstvo dopravy navíc chystá novelu zákona o pozemních komunikacích.

Sucho, stále častější bouřky, orkány nebo dokonce tornáda. Změna klimatu je patrná, a tak už před dvěma lety ministerstvo životního prostředí zpřísnilo bezpečnostní opatření. Zákon nařizuje průběžné kontroly stromů v blízkosti cest, turistických tras a silnic. "To znamená především bezpečnostní pásy podél vysoce frekventovaných cest, případně změny turistických tras, aby vedly bezpečnějšími porosty," vysvětlil mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

"Mohla by ještě pomoci novela zákona o pozemních komunikacích, která má začít platit v průběhu léta. Zavádí tzv. bezpečnostní audity silnic, které budou dělány pro silnice mimo dvojek a trojek nefinancovaných z EU zdrojů," doplnil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Související obsah

O všem musí být vedené záznamy a fotodokumentace. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tvrdí, že podle platného zákona postupuje. "Je to nám svěřený majetek, staráme se o něho, probíhají kontroly se záznamem několikrát ročně u silnic, u lesních cest. Pokud lesník vyhodnotí, že to je nebezpečné, domluvíme se na odstranění," řekl mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Nedávno v Peci pod Sněžkou dokonce proběhly preventivní tahové zkoušky u dvou historických listnáčů. Zkontrolovat každý strom v lese u cesty je ale nemožné. "Na silnicích druhé třídy dvakrát měsíčně, na silnicích třetí třídy jednou měsíčně musí každý inspektor svůj dopředu daný úsek projet a zjistit, jestli nehrozí nebezpečí," vysvětlil ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje Petr Kašpar.

"Pokud je to nebezpečné a stromy i nadále hrozí pádem, necháme celou oblast uzavřít," poznamenala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Související obsah

​I přes zpřísnění kontrol nedělní vichřice zlomila tři smrky nad silnicí do Malé Úpy jako sirky. Šestasedmdesátiletý řidič zřejmě neměl vůbec šanci zareagovat. "Je to dílem okamžiku, většinou nebývá prostor na prudké zrychlení, zastavení a ani na úhybný manévr," popsal odborník na dopravu Roman Budský.

Až po rozřezání smrtícího smrku se zjistilo, že prostředek kmene byl shnilý. Jestli to mohli lesníci odhalit, zjišťují policisté. Napoví jim výsledky dendrologického posudku. Každopádně zatím hrozí případnému viníkovi za usmrcení z nedbalosti až šestiletý trest.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz