OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Obáváte se zdražování? Neplýtvejte vodou a energií

Obáváte se zdražování? Neplýtvejte vodou a energií
Zdroj: DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE-STROJÍRNA S.R.O.

Žijeme v době roztočené inflační spirály. Zdražují téměř všechny základní životní potřeby: od bydlení přes energie až po potraviny. Jistě znáte svůj běžný spotřební koš. Nemáte pocit, že se ceny utrhly ze řetězu a statistiky předkládaná míra inflace je ve skutečnosti mnohem vyšší? Nevyhazujete potraviny, nepřetápíte, pořídili jste si úspornější ledničku, ale stále vám to nepřijde dostatečné? Pak se zkuste zamyslet nad tím, jak byste ještě mohli omezit plýtvání vodou a energií.

Zvolte si kvalitní a energeticky úsporný ohřívač vody

Nejprve věnujte dostatek času správnému výběru a umístění ohřívače vody, který bude šitý na míru potřebám vaší domácnosti. Dnes již můžete vybírat z opravdu nepřeberného množství modelů. Pokud chcete ušetřit, neřiďte se pouze cenou, značkou a designem. Zaměřte se na parametry, které mají největší vliv na spotřebu vody a energie – energetickou náročnost, kvalitu provedení a vhodný objem a typ. Například ohřívač vody OKHE Smart 3. generace z DZ Dražice dokáže předvídat spotřebu vody a efektivně ji ohřívat. Proto s ním lze ušetřit až 15 % ročních nákladů na její ohřev.

Zdroj: DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE-STROJÍRNA S.R.O.

​​Důležité je i jeho umístění

Máte vybráno? Tak zvolený bojler instalujte co nejblíže k místu odběru v zateplené části domu, aby se voda neochlazovala v nedostatečně zaizolovaných rozvodech. Optimální je, pokud ho umístíte blízko sprchového koutu nebo nad vanu. Dbejte však na to, aby disponoval vysokým elektrickým krytím. Své náklady snížíte i nastavením teploty vody do 60 °C a správnou funkcí pojistného ventilu.

Zdroj: DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE-STROJÍRNA S.R.O.

Úspora vody závisí na detailech

Chcete ušetřit ještě více? Zkontrolujte vybavení své domácnosti a změňte své každodenní návyky. Víte například, že netěsnícím kohoutkem proteče více než 160 litrů vody za měsíc, ale pokud jej dáte opravit a doplníte termostatickou baterií, uspoříte až 50 % vody potřebné k mytí rukou nebo sprchování? A že další úspory s sebou přináší použití úsporné myčky nádobí nebo zalévání pomocí dešťové vody?

9 snadných tipů, jak šetřit vodou a energií

  1. Zvolte si úsporný ohřívač vody, který nainstalujte blízko odběrného místa, a nezapomínejte na jeho servis.
  2. Nahraďte koupel ve vaně krátkým sprchováním, při kterém dosáhnete až 3x menší spotřeby teplé vody.
  3. Prádlo perte až po naplnění pračky a dbejte na nastavení správné teploty – jejím snížením z 90 °C na 60 °C ušetříte více než 30 %
  4. Používejte záchod s duálním splachováním, díky němuž ušetříte až 8 litrů vody na jedno spláchnutí.
  5. Nenechte kapat kohoutky ani protékat záchod – zbytečně se tak připravujete o tisíce litrů vody ročně.
  6. Omezte průtok vody baterií – běžným vodovodním kohoutkem proteče 12 až 20 litrů vody za minutu, pořiďte si proto perlátor, který proud vody redukuje a usměrňuje.
  7. Myjte nádobí v úsporné myčce – oproti mytí pod tekoucí vodou tak ušetříte až 60 % vody a stejně tolik energie.
  8. Zahradu nebo květiny zalévejte dešťovou vodou.
  9. Tip pro náročné: zkombinujte svůj ohřívač vody s fotovoltaikou

 

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz