Zahraničí

Dovolená v Evropě se vrací do doby před pandemií. Někde ale stále platí opatření

Po dvou letech začínají v Evropě letní prázdniny, které by měly být stejné jako ty před pandemií. Roušky ani covidpasy už byste ve většině destinací neměli potřebovat. Do kufru si je ale pro jistotu zabalte i tak. Například v Itálii totiž pořád platí povinnost zakrytých dýchacích cest ve veřejné dopravě.

Evropská města plná turistů. Athény, Paříž nebo Řím. Před slavnou fontánou Di Trevi se mačkají davy turistů. Turismus živí každého desátého člověka na světě. Během pandemie toto odvětví ztratilo více než 40 biliónů korun. Hoteliéři nebo průvodci doufají, že si letos vydělají tolik, co před covidem.

"Lidé po cestování velmi touží. Je to jako když bouchnete láhev šampaňského. Když Itálie v dubnu zrušila opatření, zažili jsme vlnu tsunami. Lidé například ze Spojených států si dovolenou rezervovali v takovém množství, jako nikdy dřív," uvedl Bernabò Bocca, prezident italské hotelové asociace.

Související obsah

Kvůli obrovské poptávce ale nastávají komplikace. Zotavení z koronavirové pandemie přišlo tak rychle, že se na něj nestihly připravit ani největší světové aerolinky. Kvůli zdražování sice za cestování platíme čím dál tím víc, pravděpodobnost, že do cílové destinace doletíme podle plánu se ale každým dnem snižuje. Chybí totiž zaměstnanci.

"Letiště funguje na 95 % jako před pandemií. Ale máme o dvacet tisíc zaměstnanců méně. Pracovní podmínky se výrazně zhoršily," prohlásil Nicolas Pereira, zaměstnanec letiště Charlese de Gaulla v Paříži.

Kvůli stávce zaměstnanců z Paříže v posledních dnech neodletělo několik stovek spojů. A tak více než covidu by se turisté letos měli pravděpodobně obávat zrušených letů.

Letecká doprava je v krizi. Letiště se potýkají s problémy:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz