Domácí

Od obří povodně na Moravě je to 25 let. Velká voda tehdy vzala život 50 lidem

V pondělí je to přesně 25 let od doby, kdy silné deště ve východní části republiky způsobily povodně. Velká voda si tehdy vyžádala 50 obětí a způsobila miliardové škody.

To, co se odehrálo před 25 lety, si nikdo nedokázal představit. Rozvodněné potoky a řeky braly lidem střechu nad hlavou, ničily silnice a zaplavovaly pole. "Já jsem stál na střeše a díval jsem se, jak to padá. Myslel jsem, že zešedivím," popisoval hrůzy potopy jeden ze svědků.

Řádění živlu nepřežilo 50 lidí. Většina z nich se utopila. Stovky rodin přišly o domy, evakuovat se muselo na 80 tisíc lidí. Velká voda zaplavila skoro 550 měst a obcí. Symbolem potopy se staly Troubky na Přerovsku, kde zemřelo devět osob.

Související obsah

​"Jenom šestého července na Lysé hoře za 24 hodin spadlo 234 milimetrů srážek. Extrémní srážkové úhrny ale na Moravě a ve Slezsku pokračovaly po většinu července," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Obrovské peníze se od roku 1997 investovaly do protipovodňových opatření. Ta vyrostla na mnoha místech, přesto dodnes některé obce na tyto zábrany čekají. Povodně, které před 25 lety odstartovaly extrémní deště, způsobily škody za 63 miliard korun.

jal, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz