Zahraničí

Rusové přiznali porážku, řekl odborník. Opotřebovací válka nahrává Ukrajině

Rusové přiznali porážku, řekl odborník. Opotřebovací válka nahrává Ukrajině
Válka na Ukrajině (6/2022) Zdroj: Profimedia

Ruská armáda se netají tím, že změnila válečnou strategii. Z původního plánu bleskové operace a dobytí Ukrajiny se pomalu stala opotřebovací válka, která se vleče. Vzhledem k lidským i materiálním ruským zdrojům, které jsou zdánlivě nevyčerpatelné, se to může zdát jako rozumný tah. Realita je však složitější. Ukrajina má šanci využít Putinovy kroky a válku může vyhrát, tvrdí experti.

Ve válce není nic jisté a výsledky zvolených plánů jsou mnohdy nepředvídatelné. Jednou z otázek je dopad opotřebovací války, kterou ruská armáda postupně začala vést. Jde o strategii, která má za cíl postupně vyčerpat lidské a materiální zásoby nepřítele.

"Když se původní operace nepodařila, tak Putin povolal starší sovětské generály, kteří postupují podle starších vojenských pouček, což je nasazení dělostřelectva a opotřebovací válka. Zjednodušeně je to přiznání porážky ze strany Rusů, na druhou stranu je to z jejich pohledu efektivní vedení boje," prozradil bezpečnostní analytik Jiří Vojáček.

"Na první pohled může být opotřebovací válka pro Rusko dobře zvolenou strategií díky zdánlivě neomezeným lidským i materiálním zdrojům, ale realita se ukazuje být složitější," uvedl válečný analytik Lukáš Visingr.

Související obsah

"Podle výpočtů z odborných kruhů je ruská armáda na hranici svých možností a schopností. V současné době už toho víc dobýt nezvládne, musela by skutečně mobilizovat. Je vidět, že není schopná provádět rozsáhlé ofenzívy," shrnul Jiří Vojáček

Podle analytiků je stále krajní možností Rusů všeobecná mobilizace, ta by však mohla vést ke vzpouře občanů proti autokratickému režimu Vladimira Putina.

"Rusů už není tak mnoho, jak bývalo, už mají problém nahrazovat lidské ztráty. A na frontu posílají čím dál méně vojáků v čím dál horší kvalitě. Také se potýkají s materiálními problémy. Ukazuje se, že to, co vytahují ze záložních skladů, zjevně není v bojeschopném stavu. Uvádí se, že funguje tak asi desetina vozidel," popsal stav ruské armády Lukáš Visingr.

Související obsah

Ukrajina má reálnou šanci na výhru

Dalším faktorem, který opotřebovací válku silně ovlivňuje, je pomoc západních států. Solidarita Západu překonala mnohá očekávání. A právě ta by mohla materiální výhodu Ruska zvrátit a o tolik menší Ukrajinu dovést k vítězství.

"Aby Ukrajina zvítězila, musí vydržet dvě věci. A těmi jsou ukrajinská morálka a západní podpora. Když tyto dva faktory vydrží ještě pár měsíců, tak Ukrajina má velmi slušnou šanci zvítězit. Nechci však říkat jistotu, protože ve válce není nikdy nic jisté," dává naději napadenému státu expert Lukáš Visingr. A dodává, že by mohla ruského agresora vytlačit minimálně za hranice, které existovaly před vypuknutím válečného konfliktu.

Související obsah

"Když Západ bude dodávat čím dál tím více zbraní, prolomí své tabu a začne Ukrajině posílat i moderní tanky a bojové letouny, mohla by se obrátit do protiútoku a svá obsazená území získat zpět," doplnil odborník Jiří Vojáček.

Když ruská armáda napadla dne 24. února Ukrajinu, měla v plánu bleskově dobýt zemi a její hlavní strategická místa, což se však nepodařilo. V tuto chvíli je ve hře především snaha o dobytí východních oblastí.

"Jsou to minimální cíle, se kterými do války šel prezident Putin a kterých chtěl dosáhnout. Nedobyl Kyjev, nedobyl Charkov, nedobyl Oděsu. Minimální satisfakce, které bude chtít dosáhnout, je obsadit Luhanskou a Doněckou oblast. Luhansko už obsadil, tak teď mu zbývá Doněcko," shrnuje nevydařené plány Kremlu Jiří Vojáček.

Související obsah

Rusku dochází zásoby 

Skrytě (avšak neméně silně) začínají na ruskou ekonomiku působit ekonomické sankce. Bez součástek vyrobených na Západě se neobejde mnoho odvětví průmyslu, a spouští se tak řetězová reakce strukturálních potíží země.

"Vše, co se týká ropné a plynové infrastruktury, ať už je to těžba, zpracování, doprava, nebo export, stojí na západních strojích a technologiích. Ty potřebují neustálou údržbu a náhradní díly. Kvůli sankcím se to však nedá realizovat, a tak infrastruktura začíná odcházet," tvrdí analytik Lukáš Visingr a uvádí několik příkladů.

Související obsah

"Při problému s dodávkami plynu Rusko nemohlo skutečně nic dělat. U plynovodu Nord Stream totiž odešla kompresorová stanice od Siemens, která potřebovala náhradní turbínu z Kanady. Kvůli sankcím však stále čeká na kanadském letišti," vysvětluje Lukáš Visingr.

Bezpečnostní analytik dokonce předpokládá, že bez západní údržby postupně celá ruská ropná infrastruktura přestane fungovat. Krizová situace Ruska se podepisuje i na automobilovém průmyslu.

"Před válkou bylo v Rusku 21 automobilek na výrobu osobních vozů, momentálně z nich fungují dvě. Po vyčerpání komponentů ze Západu musely uzavřít výrobu," ukazuje Lukáš Visingr, že má nedostatek součástek fatální následky. V Rusku například nikdo nevyrábí zapalovací svíčky do motoru.

Podívejte se na reportáž o postupu ruské armády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz