Domácí

Armáda mění vojenskou strategii. Gripeny vystřídají americké stíhačky

Vláda chce nakoupit americké stíhačky F-35. Rozhodla o tom ve středu na svém pravidelném jednání. Rozhovory s americkými partnery mají podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) probíhat do října příštího roku.

V rámci středečního jednání se vláda shodla na záměru nakoupit americké stíhačky F-35. O nákupu bude s americkými partnery vyjednávat Jana Černochová, a to do října příštího roku.

Černochová za tímto účelem sestaví meziresortní týmy. "Budou tam zástupci ministerstva financí, budou tam zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zahraničních věcí a samozřejmě i zástupci Armády ČR a vlády ČR. Vyjednávání povedeme v tomto formátu," uvedla Černochová na tiskové konferenci.

Související obsah

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka popsal stroj F-35 jako moderní a víceúčelový letoun páté generace. "Není to jen stíhací nebo jen bombardovací letoun. Díváme se na platformu, která může sloužit v jeden okamžik jako centrum velení řízení, zároveň jako velmi pokročilý senzor na špionážní letoun. Bavíme se o skutečně multifunkční platformě," řekl k letounům Řehka.

Stíhačky mají nahradit dosud užívané gripeny, které České republice pronajímá Švédsko. V roce 2027 totiž přestane platit smlouva na jejich užívání. Smlouvu lze ještě o dva roky prodloužit. Gripenů má armáda k dispozici 14. Z nich je 12 jednomístných a dva dvoumístné. Nových stíhaček chce vláda nakoupit 24.

Od Švédska vláda plánuje koupit bojová vozidla CV90. "Víme, co chceme. Vždycky jsme to věděli. Na základě dnešního rozhodnutí vlády zahajuje Česká republika jednání o pořízení švédských bojových vozidel CV90 a amerických víceúčelových nadzvukových letadel F-35 Lightning II," uvedla na svém twitterovém účtu Armáda ČR. 

Podívejte se na celý záznam z tiskové konference:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz