Zahraničí

Přes Nord Stream 1 opět proudí plyn. Nejistota okolo dodávek ale pokračuje

Po 10 dnech začal plynovodem Nord Stream 1 opět proudit plyn do Evropy. Využito je asi 40 procent jeho celkové kapacity, tedy zhruba stejné množství jako před začátkem údržby zařízení. Nejistota okolo dodávek plynu ale přetrvává. Podle zástupců EU by evropské státy měly pokračovat ve snaze nahradit surovinu z Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin sice před pár dny prohlásil, že Gazprom je připraven svým závazkům dostát, nicméně varoval, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se mohla ještě snížit. Evropa je proto obezřetná. "Je otázka pro příští týdny a měsíce, jestli nedojde k opětovnému utlumení," vyjádřil se ekonom Lukáš Kovanda.

"V té plynové hře tahá za silnější konec provazu bezesporu Rusko. Zejména z toho krátkodobého hlediska. Zkrátka Evropa nemá moc času se přeorientovat na jiné zdroje plynu," tvrdí analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Související obsah

​Rusko prý ale postupně trumfy v plynové hře ztratí. "Krátkodobě je to bezpochyby Evropská Unie, už z horizontu plus tři roky je to Rusko," predikuje ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

"Obě ty strany se drží v určitém šachu, protože Rusko sice může vyhrožovat, třeba i naznačovat, že by mohlo přerušit dodávky plynovodem Nord Stream 1, ale ono nemůže," vysvětluje Kovanda. A to hlavně kvůli příjmům, které ze strategické suroviny má. Cena plynu na evropském trhu po oznámení dodávek z Ruska klesla.

"Obnovení dodávek plynu přes Nord Stream 1 znamená, že máme víc času naplnit před zimou zásobníky. V žádném případě to ale neznamená, že se máme vzdát cíle zbavit se energetické závislosti na Rusku," upozorňuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

​"Pokud snížíme závislost na ruském plynu z loňských 40 až 45 % na úroveň 10 %, tak to už budeme v naprosto bezpečné pozici, a dokonce dosažení absolutní nuly v takovém případě není nutné," tvrdí Gavor.

Tuzemské plynové zásobníky jsou aktuálně naplněné ze zhruba 80 % a podle Síkely by plyn v nich Česku vydržel do ledna. Opozice ale i přesto vládu vyzývá, aby lidi k šetření plynem motivovala.

"Když firma například uspoří za plyn, tak bude mít určitou přímou nebo nepřímou výhodu, stejně tak domácnost. Například energetický tarif vůbec nemotivuje k jakýmkoliv úsporám," kritizuje místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Přesnou podobu úsporného tarifu oznámí ministr Síkela v srpnu. Spekuluje se ale o pomoci ve výši 15 až 20 % výdajů domácností na energie.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz