Zahraničí

Jaké bude Rusko bez Putina: Chtějí z něj 34 států, jednali o tom v Česku

Jaké bude Rusko bez Putina: Chtějí z něj 34 států, jednali o tom v Česku
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Rusko musí být po válce na Ukrajině "dekolonizováno, deimperializováno a deputinizováno". Zaznělo to na Fóru Svobodných národů Ruska, které proběhlo o víkendu v Praze. Jejich zástupci si představují, že se Rusko po pádu Vladimira Putina rozdělí na 34 samostatných států.

Plán, co bude s Ruskem po konci režimu Vladimira Putina, se zrodil v Praze. O víkendu v metropoli proběhlo druhé Fórum Svobodných národů Ruska, kterého se účastnili zástupci protikremelské opozice, upozornil portál Visegrád 24. Ti mají jasnou představu, jaké změny by v jejich zemi měly nastat.

Na konferenci nechyběl ani někdejší ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Aktivisté se shodli, že ať už bude Putinův pád vypadat jakkoliv, bezprostředně po něm musí následovat "dekolonizace, deimperializace a deputinizace". Nový režim má být demokratický v pravém slova smyslu.

Související obsah

Jenomže podle smělých plánů Svobodných národů Ruska nebude jeden, ale rovnou 34. Právě na tolik států totiž chtějí Rusko po odstranění Putina rozdělit, uvedl list Euromaidan Press. Klíčovým momentem má být ukončení války na Ukrajině, bez něj prý nebude demokratizační snahy v Rusku možné ani zahájit a už vůbec ne završit.

Účastníci fóra přijali Pražskou deklaraci, z níž Moskva radost mít nebude. "Ruská federace je teroristický stát, jehož staleté koloniální praktiky, jako bylo nucené vystěhovávání nebo genocida, učinily z neuvěřitelného množství domorodců oběti historické nespravedlnosti," stojí v ní. "Náš lid zatáhli do válečných zločinů. Přestože jde o politiku imperialistického centra, sankce dopadají i na nás, jsme ohroženi civilizační izolací, dost možná i kompletním vymizením," konstatuje také deklarace.

Související obsah

Rusko má přes 140 milionů obyvatel. Etničtí Rusové představují 81 procent, dalšími největšími národy jsou Tataři, Ukrajinci, Baškirové, Čuvaši, Čečenci a Arméni. Celkově v nejrozlehlejší zemi světa žije na 160 etnických skupin.

Fórum Svobodných národů Ruska je projekt ruských občanů odsuzujících válku na Ukrajině. Poprvé proběhlo letos v květnu v polské Varšavě, další setkání by se mělo uskutečnit v litevské Klajpedě.

Putinovi otéká tvář a roste břicho, neuniklo odborníkům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz