Domácí

Hasičům se v Českém Švýcarsku daří. Evakuovaní se vrací do svých domovů

Hasičům se úspěšně daří zmenšovat plochu zasaženou požárem v Národním parku České Švýcarsko. Při nedělním zásahu hasičů bylo zraněno 6 hasičů. Ošetření záchranářů jich už potřebovalo skoro padesát. Díky úspěšné práci hasičů se už do svých domovů mohla vrátit alespoň stovka obyvatel Vysoké Lípy. Zatím se s návratem obyvatel dalších evakuovaných obcí nepočítá.

Ve Vysoké Lípě žije skoro stovka lidí a může se vrátit do svých domovů, stejně jako pan Jiří se svým psem Mikešem. "Tak jsem sedl do auta, hodil jsem tady Mikeše a jeli jsme," řekl TV Nova.

Měl štěstí, oheň mu nevzal nic, co je mu blízké. V době evakuace pobýval s rodinou u svých známých v Děčíně, až na domácí chov se vrací všichni. "Slepice zatím jsou u známých a zatím je tam necháme," vysvětlil.

"Obyvatelé Vysoké Lípy se do domovů vrátili doufejme všichni," řekl v neděli večer TV Nova starosta Jetřichovic Marek Kny. "Obec je bez jakékoli škody, nic tam neshořelo, nic se tam nestalo, vrátili se do svých domovů tak, jak je opustili," dodal.

V rekreační oblasti se Jiří živí cestovním ruchem jako řada dalších. Návrat do svých domů tak ztěžuje fakt, že teď se musí provozovatelé popasovat s enormním rušením pobytů od svých klientů. Podle vedení obce Jetřichovice, pod kterou Vysoká Lípa spadá, v této části Českého Švýcarska nebezpečí nehrozí a turisté nemusí rušit pobyty.

Související obsah

"Ještě jsme nebyli, nevím ani, jak to tam vypadá, jen vím, že nehořelo, co se týče rezervací, mám v podstatě zrušený celý srpen," sdělil jeden z provozovatelů tamního ubytování, kteří neví, jestli tuto sezonu přežijí. 

Hasiči jsou v boji proti požáru úspěšní. Druhým dnem pokračují v takzvaném hasebním útoku, při kterém se snaží zmenšit zasaženou plochu a prolévají jí vodou, aby nevznikl další požár.

K hašení je nasazená veškerá letecká technika - šest vrtulníků a pět letadel. Deset vrtulníků v neděli poskytlo také Německo. 

Související obsah

Zatím se hasičům podařilo zmenšit plochu, na které pracují, o pětinu. "My jsme si tu plochu rozdělili na čtyři sektory, které byly na ploše 3 600 hektarů, z toho 1 060 hektarů byla plocha, která byla zasažená požárem spálená, ale my se samozřejmé pohybujeme na větší ploše," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Práci hasičů komplikoval vítr a vyšší teploty. "Musíme častěji hasiče střídat, aby nedošlo k nějakému vyčerpání. Během dnešního dne bylo ošetřeno šest hasičů, z toho v jednom případě byl jeden hasič transportován do nemocnice kvůli zranění kolene," uvedla Götzová.

Od soboty platí zákaz vstupu do části lesa národního parku. I přes apel hasičů, aby teď lidé nechodili do Hřenska a okolí, se trojice turistů snažila dostat na Pravčickou bránu. Policie ji vykázala. Strážníci dokonce řešili, že si turisté v lese rozdělali oheň.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz