Krimi

Majiteli uhynulých krav hrozí milionová pokuta. Další dostane za nelegální chov

Veterinární správa vyšetřuje kauzu nelegálního pohřebiště skotu v Novém Městě pod Smrkem. Kriminalistický ústav určil, že těla uhynulých zvířat tam mohla ležet od zimy. Následná kontrola zjistila, že chovatel zvířata neoznačoval a nevedl o nich evidenci. Od plemenářské inspekce mu hrozí milionová pokuta, od veterinářů pak statisícová.

Hromadný hrob krav v Novém Městě pod Smrkem začali ihned zkoumat inspektoři Státní veterinární správy. Ti odebírali vzorky z těl uhynulých zvířat. Především proto, aby zjistili, kdy uhynula.

Veterináři už měli v úterý jasno. Kriminalistický ústav potvrdil, že mrtvoly zvířat v zemí ležely už od zimy. Chovatel je navíc zahrabával na cizím pozemku. "Můžeme se opřít o to, že na tom místě byly zahrabány dva až tři měsíce," řekl ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.

"My všichni tady máme v ulici studny. Určitě se bojím o kvalitu vody," přidala obyvatelka Nového Města pod Smrkem Petra Šolková. Když se inspektoři zaměřili i na živá zvířata patřící chovateli, byl to pro ně šok.

Související obsah

Veterináři zjistili, že z 19hlavého stáda má ušní známku pouze šest zvířat. Navíc o nich chovatel nevedl žádnou evidenci. "Jsou anonymní a jejich původ je neznámý. Ani jedno zvíře nesmí opustit hospodářství," dodal Šebesta.

Průvodní listy šesti zvířat vedl chovatel na zcela jiné plemeno skotu. Na to si nyní posvítila Česká plemenářská inspekce i veterináři. "Za uvedená pochybení chovateli hrozí pokuta v řádu stovek tisíc korun," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Chovateli nejspíš pomůže, že s inspektory spolupracuje a svůj chov postupně legalizuje. V úterý však na kameru TV Nova nepromluvil. Zastoupil ho jeho pomocník. "Musí to zaplatit. Nebude to úplně málo," prohlásil. Případ chtějí veterináři uzavřít zhruba za měsíc.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz