Domácí

Praha bude mít novou stanici metra. Takhle bude vypadat

Praha bude mít novou stanici metra. Takhle bude vypadat
Vzhled 62. stanice pražského metra Zdroj: PETR STOLÍN ARCHITEKT

Na pražské lince B vznikne v příštích letech další stanice metra. Povrchová stanice vznikne ze zličínského depa. Podobu stanice navrhlo studio Petr Stolín Architekt, které vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž.

Stanice Zličín už pro linku B pražského města nebude konečnou. Vznikne za ní totiž nová. Půjde o Depo Zličín, které se tak stane 62. stanicí metra. Nyní už je navíc jasné, jak bude povrchová stanice vypadat. Mezinárodní architektonickou soutěž totiž vyhrálo studio Petr Stolín Architekt. V tiskové zprávě to oznámil Dopravní podnik hlavního města Prahy.

"Vedle stanice postavíme taky nový P+R parkovací dům pro minimálně 600 aut. V západní části Prahy tak vznikne důležitý přestupní uzel mezi automobilovou dopravou a MHD, který odlehčí centru od zbytečné dopravy," sdělil na facebooku náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). Do 30 minut od zaparkování se tak podle něj mají cestující dostat do centra.

Související obsah

"Do tří let chceme začít stavět," avizoval Scheinherr. Podle pražského dopravního podniku výstavba začne nejdříve v roce 2026. Zhotovitele plánuje vysoutěžit v roce 2025.

"Cílem bylo vybudovat místo, kde výtvarné umění aktivně ovlivňuje prostor uvnitř stanice. Vítězný návrh pracuje s terénem, přirozeným světlem a zelení. Stanice bude částečně zapuštěna do svahu, po její střeše se bude dát chodit a stane se zároveň veřejným prostorem, který bude sloužit k pořádání výstav či dalších akcí," uvedl k podobě nové stanice Scheinherr.

Související obsah

"Konečná není konečná. Naším cílem bylo vybudovat dlouhodobě udržitelný a rozvojeschopný harmonický prostor. Výtvarné umění obsažené v nové stanici metra není pasivní, ale aktivně ovlivňuje místo," popsali svůj projekt autoři Petr Stolín, Jan Stolín, Alena Mičeková a Josef Stolín.

Všem se ale vizualizace nelíbí. "Z hlediska náročnosti údržby mi totiž až moc připomíná vedlejší stanici Zličín a všichni víme, v jakém stavu je. Všude bordel, skla a vnější povrchy nikdo pořádně nemyl snad deset let," okomentoval ji na facebooku pan Jiří. Některým zase přijde návrh nudný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz