Domácí

Rodiče už brzy získají volno navíc. Vláda se ale stále neshodla na parametrech

Rodiče malých dětí už brzy získají další dovolenou navíc. Dva měsíce placeného volna si budou moci vybrat do osmi let věku dítěte. Tato evropská směrnice měla být v platnosti už od letošního srpna, ale vládní koalice se nemůže shodnout na tom, v jaké podobě bude možné volno čerpat.

Další volno pro rodiče, když chybí hlídání. Tak by mohla v Česku vypadat unijní směrnice podle ministerstva práce a sociálních věcí. "Ministerstvo to v podstatě komunikuje jako volno na prázdniny," okomentovala návrh Eliška Kodyšová ze Společnosti pro zdravé rodičovství.

Dva měsíce volna mají být podle směrnice určené hlavně pro rodiče, kteří o děti primárně nepečují, tedy v případě Česka hlavně pro otce. "Jeden den v týdnu by se dohodli, že by byli doma, ale měli by na to ten státní příspěvek. Aby nejenom jeden, typicky žena, byl doma s dětmi," vysvětlila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

"Já bych to nechal individuálně na každém rodiči," vyjádřil se poslanec Aleš Juchelka (ANO).

To se ale nelíbí zaměstnavatelům. "Pokud by měli mít rodiče více volna, tak si nedovedu představit, že by to bylo na úkor zaměstnavatele, kteří už tak bojují s krizí energetickou a rostoucími náklady. Pokud by to kompenzoval stát, tak se musíme podívat na rozpočet, kde by ten stát musel ušetřit, protože to by nebyly malé peníze," kritizuje návrh místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Související obsah

​"Ministerstvo navrhuje, že by se to volno čerpalo po týdnech. Nám to přijde poměrně málo flexibilní. Když se třeba žena chce vrátit do práce na částečný úvazek, tak by bylo mnohem jednodušší i pro zaměstnavatele, že by si její partner snížil úvazek," argumentuje Kodyšová.

Zatím ani není jasné, kolik stát zaměstnanci během volna vyplatí. Ve hře je 60 až 70 procent platu. "Zřejmě ta tíže by byla v první fázi na zaměstnavatelích, kteří by si to zpětně vyžadovali od státu a měli by třeba odpuštěné pojištění, platby," naznačila senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Navíc se nemyslí s podporou na všechny. "Trošičku se opomíjí osoby samostatně výdělečně činné," poznamenal Juchelka.

"Není zatím politická shoda na finálním řešení. Víme, že zhruba polovina evropských členských zemí je v podobné situaci," uvedla tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. Za nezavedení směrnice hrozí Česku vysoké sankce.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz