Ekonomika

Rozlučte se s levným létáním. Prodejci letenek začínají zdražovat

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair oznámila, že levné letenky za 10 euro už nebude nabízet. Zdražení přepravy přiznávají i ostatní letecké společnosti a firmy, které s letenkami obchodují. Odůvodňují to rostoucími náklady. Ale podle expertů na leteckou dopravu máme brát tuto informaci s rezervou. Jde prý jen o pravidelný marketingový tah, jak před koncem sezony nalákat cestující.

Éra levného létání je pryč. "Myslím, že ceny v rozmezí od jednoho do deseti eur v příštích letech neuvidíte. Průměrná cena naší letenky stoupne z loňských 40 na 50 eur," řekl generální ředitel aerolinky Ryanair Michael O'Leary.

"Pozorujeme, že ceny letenek rostou. Po Evropě o nějakých 20 procent," dodal obchodní ředitel Letuška.cz Josef Trejbal. Do Asie došlo u některých společností dokonce ke zdražení až o 40 procent.

Důvody mají letecké společnosti stejné. Náklady rostou a ekonomickou díru po pandemii covidu, kdy většina letadel stála v hangárech, se nepodařilo zacelit. "Teď je nejdražší létání v historii posledních možná deseti let. Letecké společnosti se snaží vydělat peníze, které během těch dvou let utratily," přidal se majitel Student Agency Radim Jančura.

Související obsah

"Kombinace vysokých cen leteckého paliva, zdražování služeb a poplatků, které letecké společnosti hradí letištním a provozním službám a samozřejmě poptávka. To vše hraje roli a promítá se do výsledných cen letenek," uvedla tisková mluvčí Smartwings Vlaďka Dufková.

Podle expertů na leteckou dopravu je to ale právě poptávka, která leteckým společnostem umožňuje zvyšovat ceny. "Může jít i o takový marketingový krok Ryanair, kde se lidem snaží vysvětlit, že mají kupovat letenky, dokud jsou levné. V minulosti i jiní dopravci měli taková prohlášení, a nakonec stejně zlevňovali," řekl šéfredaktor webu Zdopravy.cz Jan Sůra.

"Já jsem si jist, že minimálně ve druhé polovině srpna, na začátku září budou ceny do exotiky přívětivější," doplnil Trejbal. "Drahé letenky budou pouze tento rok. Jsem přesvědčen, že nejpozději příští rok, možná až ten další, se letenky dostanou opět pod tlakem konkurence na ceny klidně kolem deseti euro," prohlásil Jančura.

pv, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz