Zahraničí

Lhal Baldwin o střelbě při natáčení? Podle FBI musel stisknout spoušť

Herec Alec Baldwin v prosinci tvrdil, že nestiskl spoušť zbraně, ze které v říjnu loňského roku vyšel smrtící výstřel, který zabil kameramanku při natáčení filmu Rust. Zpráva amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ale ukazuje, že spoušť stisknout musel.

FBI podrobila pistoli, ze které smrtící výstřel vyšel, důkladným testům v laboratoři. Z její zprávy vyplývá, že pokud by herec nestiskl spoušť, nemohla by zbraň jinak vystřelit, uvedla to americká televizní stanice ABC. Doslova ve zprávě stojí, že "ze zbraně nemohlo být vystřeleno bez stisknutí spouště".

Baldwin přitom v prosincovém rozhovoru pro stanici ABC uvedl, že spoušť nestiskl. "Nestiskl jsem spoušť. Nikdy bych nenamířil zbraň proti někomu a stiskl spoušť. Nikdy," řekl tehdy herec. Na prvotní závěry vyšetřování zatím nereagoval.

Zabití dvaačtyřicetileté kameramanky Halyny Hutchinsové vyšetřuje úřad šerifa okresu Santa Fé. Při střelbě byl zraněn i režisér filmu Rust Joel Souza, který v osudnou chvíli stál za kameramankou.

Stalo se to během zkoušky před samotným natáčením. Baldwin vypověděl, že ve scéně zbraň natahuje a kameramanka chtěla vidět, jak bude mít v záběru na zbrani ruce. Vystřelit měl revolver ve chvíli, kdy pustil kohout.

"Nejsou žádné důkazy, že by to byl záměrný čin, byla to očividně nehoda. Ale to, že je něco nehoda, neznamená, že to není trestný čin," uvedla pro stanici ABC státní návladní ze Santa Fé Mary Carmack-Altwiesová.

Související obsah

​Policisté vyšetřují hlavně to, jak se dostaly ostré náboje do revolveru. Na nábojnici našli jen otisky zbrojířky Hannah Gutierrez-Reedové. V dubnu vyšla zpráva úřadu, který má na starosti v USA bezpečnost práce. "Vyšlo najevo, že produkce záměrně ignorovala národní bezpečnostní standardy při práci se zbraněmi, což způsobilo tuto tragédii. Úřad zjistil, že Hannah Gutierrez-Reedová neměla dostatek času a zdrojů, aby svoji práci vykonávala efektivně, a to navzdory tomu, že své obavy dala najevo," tvrdí její právník Jason Bowles.

Web Deadline.com uvedl, že produkce za porušení bezpečnosti dostala pokutu v maximální výši 136 793 dolarů, tedy v přepočtu přes tři miliony korun. Natáčení filmu bylo po tragické nehodě přerušeno.

VIDEO: Policie zveřejnila záznam z výslechu Aleca Baldwina. Ukazuje chvíli, kdy se dozvěděl, že kameramanka nepřežila:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz