Zajímavosti

Město podobné Praze: Tyto krásné památky musíte navštívit v Budapešti

Město podobné Praze: Tyto krásné památky musíte navštívit v Budapešti
Krásné památky, které musíte navštívit Zdroj: Profimedia

Pokud vám zbylo ještě pár dní dovolené a nevíte, co s nimi, navštivte překrásné hlavní město Maďarska, které leží jen čtyři hodiny od hranic s Českem. Budapešť svým vzhledem připomíná Prahu a návštěvníky přiláká krásnými památkami i možností zrelaxovat se v tamních lázních.

Prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, právě pro takový typ výletu je Budapešť jako stvořená. Hlavní město Maďarska nadchne každého milovníka památek, architektury a dobrého jídla. Její další výhodou jsou příznivé ceny, které se pohybují na úrovni těch českých.

V Budapešti turisty čekají honosné budovy včetně monumentálního parlamentu, Budínského hradu, Matyášova chrámu nebo Rybářské bašty. Reliéf města utváří Řetězový most, který vede přes řeku Dunaj.

Budapešť se navíc pyšní velmi rušným nočním životem. Během svého výletu nemusíte strávit večer na hotelovém pokoji, ale můžete vyrazit vstříc zábavě do tamních "ruin barů".

Budova parlamentu

Nádherná novogotická budova parlamentu se stala nezapomenutelnou dominantou Budapešti. Jedná se o jednu z největších staveb Maďarska. Impozantní budova je v perfektním stavu a stojí za to si ji prohlédnout z každého úhlu.

Cestovatelé se shodují, že nádherný pohled na tuto památku je i v noci, kdy je bílá budova celá osvícená. Kochat se mohou i jejími interiéry, které jsou denně přístupné pro veřejnost.

Související obsah

Budínský hrad

Budínský hrad je starobylým sídlem uherských králů. Zatímco budova parlamentu je poměrně mladou stavbou, právě tento hrad je jednou z nejstarších dominant města. V obrovském hradním komplexu se nachází budovy ze středověku, baroka až po ty z konce 19. století.

Královský hrad vévodil městu Budín, které po spojení s Peští dalo vzniknout názvu Budapešť. Jeho prameny se datují až do 13. století, po rozsáhlých přístavbách a rekonstrukcích patří mezi největší novogotické stavby vůbec.

Krásné památky, které musíte navštívit Zdroj: Profimedia

Náměstí Hrdinů

Náměstí Hrdinů leží na konci Andrássyho třídy, za návštěvu stojí kvůli ikonickému památníku, na němž je vyobrazeno sedm náčelníků maďarských kmenů, kteří měli podle legend vyvést svůj lid z Asie až do Karpat.

Celému památníku kraluje vysoký sloup, na jehož vrcholku stojí archanděl Gabriel a ve svých rukou svírá uherskou korunu. Celé náměstí lemují kolonády, které zobrazují další zásadní postavy maďarské historie.

Související obsah

Matyášův chrám

Poblíž Budínského hradu stojí i nádherný Matyášův chrám. Vysoké gotické věže působí jako z pohádky, celý dojem návštěvníků doladí Rybářská bašta, která kostel obklopuje.

Katedrála byla v minulosti místem korunovací i královských svateb. Vyplatí se vidět její krásné interiéry, ale také byste si měli pečlivě prohlédnout celou katedrálu zvenku.

Související obsah

Rybářská bašta

Přímo u Matyášova chrámu si mohou turisté projít běloskvoucí hradby Rybářské bašty, která pochází z počátku 20. století. Bašty spojené širokým balkónem svým vzhledem připomínají kouzelný hrad.

Společně s Matyášovým chrámem tvoří nádherný komplex, který by žádný cestovatel rozhodně neměl v Budapešti vynechat. Není divu, že se místo stalo postupem času frekventovaným cílem všech influencerek, z krásné stavby totiž vznikají okouzlující fotky.

Krásné památky, které musíte navštívit Zdroj: Profimedia

Synagoga v ulici Dohány

Právě v Budapešti žije největší židovská komunita ve střední a východní Evropě, a proto není divu, že se zde nachází jedna z nejkrásnějších synagog. Úžasná atmosféra židovského chrámu nabízí k vidění výstavy, památníky i židovský hřbitov.

Majestátní synagoga v ulici Dohány je jednou z největších na světě mimo Izrael a je postavena v maursko-španělském slohu. Obklopují ji krásné zrestaurované zahrady plné smutečních vrb.

Krásné památky, které musíte navštívit Zdroj: Profimedia

Citadela

Nad městem se na vrchu Gellértovy hory tyčí obrovská pevnost. Citadela je jednou z hlavních atrakcí města Budapešť a zároveň nabízí jednu z nejkrásnějších vyhlídek.

Vojenskou pevnost postavili Habsburkové, aby odstrašili Maďary po potlačení jejich povstání. Citadela se společně s panoramatem obou břehů Dunaje zapsala na seznam památek UNESCO.

Související obsah

Socha svobody

Právě na Gellértově hoře před Citadelou městu dominuje ikonická socha svobody. Připomínat má všechny, kteří padli za nezávislost a svobodu Maďarska.

Boty na nábřeží

Na pobřeží řeky Dunaj se nachází velmi neobvyklý památník, který tvoří 60 párů železných bot. Pomník nedaleko maďarského parlamentu je připomínkou úmrtí židovských občanů, kteří byli během druhé světové války zastřeleni přímo na břehu řeky.

Krásné památky, které musíte navštívit Zdroj: Profimedia

Termální lázně Szechényi

Termální lázně Szechényi z počátku 20. století jsou největší léčebné lázně v celé Evropě. Jejich kouzelný novobarokní styl působí jako z pohádky a prostředí lázní nabízí návštěvníkům možnost relaxace přímo v srdci města.

Lázně jsou postaveny zrcadlovým způsobem, naproti sobě jsou dvě v zásadě totožné poloviny stavby, které dříve sloužily k rozdělení lázní na mužskou a ženskou část.

Související obsah

Gellértovy lázně

Druhé nejslavnější lázně v Budapešti jsou součástí luxusního hotelu. Návštěvníci si tam mohou užít třináct termálních pramenů, ale také nádhernou architekturu připomínající římské lázně.

Krásné památky, které musíte navštívit Zdroj: Profimedia

Ruin bary

Svou poznávací dovolenou můžete zapít v originálních ruin barech. V noci to totiž v Budapešti žije. Najdete tam mnoho kaváren, stánků s občerstvením, barů a diskoték, které jsou v prostorech takzvaných ruin, jež mají evokovat omšelé budovy.

Podniky září světly mnoha barvami a jsou vyladěny pomocí originálních doplňků a instalací. Prolínají se s rostlinami mnoha druhů a dalšími detaily, jako například obřími železnými lustry. Tyto bary určitě stojí za viděnou, a to i bez alkoholu, ten může být však příjemným bonusem.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz