Domácí

Vláda slibuje, že se zásobami plynu vydržíme. Odborníci jsou skeptičtí. GRAF

Česku podle odborníků na energetiku nevydrží zásoby plynu déle než do února. Zpochybňují tak slova ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který tvrdí, že pokud bude normální zima, plyn v zásobnících vydrží až do srpna.

Bez problému na 11 měsíců pokryjeme chod domácností a firem, a to při úsporách spotřeby plynu ve výši 15 %. Za tím si vláda skálopevně stojí. "Plyn jsme zajistili, na příští zimu určitě bude," sdělil premiér Petr Fiala (ODS).

To si ale nemyslí někteří odborníci na energetiku, ani ekonomové. Nejenže Vladimir Putin může kdykoliv zavřít kohoutky, ale také nikdo přesně neví, jak tuhá a dlouhá zima bude. První pokles teplot se prý už ale blíží. "První výrazná ochlazení přichází koncem září, průměrné denní teploty klesají pod 10 °C a začíná sněžit," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Odborníci se shodují, že počasí a teplota budou rozhodující. Například chladnější leden vydá spotřebou za dva letní měsíce. "V případě, že se zastaví dodávky plynu do Evropy, tak by naše zásobníky nevydržely celou topnou sezónu," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

O tom přesně vypovídá graf společnosti Amper Meteo. Na černé stoupající křivce, kdyby Češi plynem nešetřili, se spotřeba brzy dostane na maximum kapacity zásobníků. Přesněji už 16. února 2023, s úsporami o tři měsíce později. "Je pravda, že teplota v zimě hraje významnou roli a při nižších teplotách se zvyšuje spotřeba plynu. Je potřeba kalkulovat s tím, že k nám stále ruský plyn proudí a oddaluje se riziko nedostatku plynu," uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Scénáře spotřeby plynu od 1. 9. 2022 (při úspoře 15%) | Zdroj: TV Nova

​V tu chvíli prý začne mezi členskými státy Evropské unie (EU) tvrdé vyjednávání. Kdo plyn do své země přivede, ten vyhrál. "Tam bezesporu Německo hraje prim," myslí si energetický expert Jiří Gavor.

Česká republika má naplněné zásobníky plynu zhruba z 80 %. "To je dobrý předpoklad, abychom vydrželi celou topnou sezónu, pokud nebude silná zima. Ale zároveň potřebujeme myslet na úspory energie. Když začneme šetřit, tak plyn vydrží déle," míní programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Související obsah

Jak ušetřit?

Odborník doporučil několik jednoduchých kroků, díky kterým můžeme energie ušetřit. "Můžeme snížit teplotu v místnostech nebo za radiátory umístit hliníkovou folii, která nám pomůže odrážet teplo do místnosti. Topení také nesmí být zakrytá," poradil Sedlák.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz