Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Kutné Hoře

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Kutné Hoře
Letecký pohled na Kutnou Horu | Zdroj: Getty Images

Jedním z posledních háčků ČSSD v Parlamentu ČR je senátor Jaromír Strnad, který obhajuje svůj post v obvodě Kutná Hora. A na záda mu dýchá šest konkurentů, kteří by rádi jeho mandát převzali. Jak všichni kandidáti zodpověděli pětici otázek, kterou pro ně připravila redakce TN.cz, se dozvíte v tomto článku.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

40 – Kutná Hora

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Procházka Bohuslav MUDr. KDU-ČSL KDU-ČSL KDU-ČSL dětský lékař a dětský kardiolog
Strnad Jaromír Ing. ČSSD+ANO ČSSD ČSSD senátor
Daczická Kateřina Ing. MBA ODS ODS BEZPP daňová poradkyně
Reichel Jiří Ing. KSČM KSČM KSČM středoškolský učitel
Jeništa Luděk Mgr. STAN STAN BEZPP starosta města Vlašim
Dušek Antonín Ing. SPD SPD SPD státní zaměstnanec, manažer ve výrobě, voják ve výslužbě
Strachota Jiří Mgr. CSc. Svobodní Svobodní Svobodní jaderný fyzik, krotitel zdivočelé legislativy
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Související obsah

Bohuslav Procházka (KDU-ČSL)

Bohuslav Procházka (KDU-ČSL) | Zdroj: Se svolením Bohuslava Procházky

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát by měl pomáhat lidem postiženým vysokými cenami energií tak, aby běžní lidé byli schopní tuto složitou situaci vyřešit. Stát by ale především měl dělat vše pro stabilizaci cen energií, např. zastropováním jejich cen a podobně.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Je třeba, aby lidé stejného pohlaví žijící spolu měli právně stejné postavení jako heterosexuální páry. Manželství jako takové by mělo být vyhrazeno pro muže a ženy.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? V této otázce souhlasím a podporuji postoje naší vlády. Postup by dle mého měl být více koordinovaný ze strany evropských států
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Stát by měl podporovat stavbu sociálního bydlení, startovacích bytů a podílet se různými formami na podpoře stavby nových školek. Nicméně je třeba podporovat i jiné formy předškolního vzdělávání – např. dětských skupin. Kutná Hora se v minulém století proslavila fungováním tzv. mikrojeslí, které vytvářely dětem pocit rodinného prostředí a měly menší rizika infekcí oproti jiným zařízením.
společná otázka pro obvod
Jak hodnotíte zdravotní péči v obvodu a jak byste se vyjádřil k situaci v čáslavské nemocnici? Čáslavská nemocnice je pro region velmi důležitá, v některých oblastech nezastupitelná. Personální problémy, které jsou v současnosti velmi časté v řadě zdravotnických zařízení, se nevyhnuly ani čáslavské nemocnici. S fungováním dětského oddělení mám velmi dobré zkušenosti, spolupracuji s ním poměrně úzce jako konziliář. V minulých letech jsem ho jako člen akreditační komise ministerstva zdravotnictví opakovaně podporoval v akreditačním řízení. Zvýšení počtu lékařů jak v ambulantní, tak v nemocniční sféře byl jedním ze zásadních důvodů k mé kandidatuře ve volbách do Senátu.
zdroj: TN.cz

Jiří Reichel (KSČM)

Jiří Reichl - Kutná Hora | Zdroj: Se svolením Jiřího Reichla
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Toto je zásadní otázka. Nabízí se odpověď, že rozhodně ano, že je nezbytné posílat více a více peněz, a pokud možno zastropovat ceny. Ano, pokud má stát neomezené množství prostředků, je to správná úvaha. Nicméně možnosti našeho státu jsou omezené. Celkem je v České republice přes 4 miliony domácností. Pokud bychom chtěli a mohli platit za elektřinu kolem 5 000 Kč měsíčně, znamená to zátěž pro státní kasu minimálně 200 miliard korun ročně. Skutečné hodnoty jsou ovšem mnohem výše. Maximální částka pro pomoc občanům, o které vláda hovořila, činí 60 miliard korun. Podrobné výpočty najdete na mé stránce www.jirireichel.cz.
Druhá věc je, že stát peníze nevytváří, ale přerozděluje. To, co jedněm rozdá, musí jiným vzít. A nebo se zadlužit. Zvýšit dluh o dalších čtvrt bilionu (ale spíše víc) ročně by mohlo být pro naši vlast likvidační.
Proto se domnívám, že řešením z dlouhodobého hlediska není více a větších almužen, nýbrž urychlená pomoc nejpotřebnějším a tlak na trvalé snížení cen na burze (změna tvorby ceny, otevření NS2, mezinárodní dohody). To vše musí proběhnout v řádu týdnů, jinak se řítíme do propasti.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Stručně: Výraz "manželství" pochází ze staročeštiny. Původní slovo znělo mal-žen, což znamenalo muž-žena. Souhlasím, aby registrované partnerství obsahovalo zcela stejná práva ve stejném rozsahu jako manželství. Název "manželství" mu však nepřísluší.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Na Ukrajině nyní umírají tisíce lidí z Ukrajiny, Ruska, v menším množství i jiných zemí. Všechna tato úmrtí jsou pro tyto oběti i pro jejich nejbližší nevýslovná tragédie. Jsem jednoznačně pro materiální pomoc ukrajinskému lidu ve formě potravin, léků, dalších základních potřeb, dočasně i přístřeší v České republice. Dodávky zbraní pouze zvyšují počty mrtvých na všech stranách a jsou proti mému přesvědčení. Je naprosto nezbytné pomocí diplomatických jednání, nikoli z pozice síly, ihned ukončit boje, dohodnout příměří a kompromisy přijatelné pro oba státy a poskytnout maximální pomoc pro obnovu celé zasažené oblasti.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle Vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Doufám, že návrh, který bych předložil, by se dlouhodobého horizontu ukázal jako nejlepší. Mám za to, že řadu těchto souvisejících problémů by dokázala vyřešit změna zákona o rozpočtovém určení daní v tom smyslu, že nižším celkům by se přidělovala větší část státního "krajíce". Regiony a obce by následně mohly tyto finance využít pro vlastní rozvoj, což by řešilo právě otázku školek. Lidí s odpovídajícím vzděláním produkuje naše školství dostatek.
Růst cen nemovitostí v současnosti zpomaluje v reakci na energetickou krizi. Budou ještě výkyvy a řešení této záležitosti musí počkat na ustálení trhu a nastolení nových podmínek.
společná otázka pro obvod
Jak hodnotíte zdravotní péči v obvodu a jak byste se vyjádřil k situaci v čáslavské nemocnici? Byl bych nevděčný, kdybych si na úroveň péče v čáslavské nemocnici stěžoval. Přece jen jako kandidát do Senátu mám už svůj věk a ze zdravotníků se stávají moji dobří známí. Kromě toho jsem ve zdravotnictví, konkrétně v čáslavské nemocnici, pracoval jako programátor.
Na zdravotnictví v mém volebním obvodu je nutno pohlížet ze tří stran.
Pokud mám hodnotit zdravotníky a úroveň jejich práce, rád použiji superlativy. Vždy ochotní, odborní, profesionální a přitom velmi lidští.
Technické zabezpečení je zpravidla také velmi moderní, ovšem jak všichni víme, každý přístroj je už druhý den mírně zastaralý. Pořád je co vylepšovat.
Kde je zapotřebí přidat, je celková podpora provozu zařízení. Vše se zdražuje a vzhledem k faktu, že regionální zdravotnictví už dávno není financováno státem, je potřeba jej zejména po finanční stránce podpořit, kde se dá. Toto souvisí i s předchozí otázkou. Momentálně je v čáslavské nemocnici personální krize a nemocnice s velkými obtížemi obnovuje po stránce lidské jednotlivá oddělení, aby opět mohla poskytovat tu nejlepší péči. V této době v některých situacích hrozí zaměstnancům přepracování. Nutno dodat, že jako pacient jsem nic takového nepocítil a stávající personál této nemocnice má můj velký obdiv a dík.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Jaromír Strnad (ČSSD/ČSSD/ČSSD+ANO)

Jaromír Strnad - Kutná Hora | Zdroj: ČSSD
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Ano, pomoc státu je v současné době nezbytná. Pro mnoho rodin je již nyní situace neúnosná, a pokud dojde například k osminásobnému navýšení cen energií, bude pro většinu rodin nemožné takové sumy uhradit. Ani takové rady, jaké nyní dostáváme, že bude potřeba si vzít na sebe svetr, nebudou dostačující.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Příznivcem tohoto trendu osobně nejsem, pro mě jde o záležitost jen těžko představitelnou. Nicméně chápu, že lidé, kteří se s tímto problémem osobně potýkají, jsou jiného názoru. Umím pochopit, že názor změní i mnozí rodiče, kteří v průběhu života zjistí, že jejich dítě je jinak orientované a přesto samozřejmě touží po právu na běžný život, jaký vede většinová populace. Vždy, když hlasuji o zákonech, snažím se vžít do role dotyčného – a stejně bych se zachoval i v tomto případě. Pokud by se taková situace vyskytla například v mojí rodině, také bych si přál, aby tento člověk měl právo na stejný život jako ostatní.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Pokud by měla taková pomoc pokračovat, jsem přesvědčen, že by se mělo jednat o součást celkové pomoci Evropské unie. Je také nutné přihlédnout ke zpětným dopadům, s nimiž se budou státy, jež se do takové pomoci zapojí, následně potýkat. Je načase přemýšlet více o našich občanech a jejich obavách z klesající životní úrovně.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle Vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Z vlastní zkušenosti vím, že jsou města, která se již v minulosti průběžně starala o navyšování počtu míst v mateřských školách souběžně s rostoucí výstavbou bytů a domů. Taková nyní velký problém nemají. V minulosti byl dostatek dotačních titulů a věřím, že i nadále bude. Tedy zajistit nová místa v mateřských školách by neměl být nepřekonatelný problém. Města a obce by na takovou dotaci měly dosáhnout. Do takových problémů se dostávají obce, které budují nové byty a domy bez širší koncepce rozvoje města. Jako dlouholetý představitel města dobře vím, že kdykoliv jsme budovali nové byty, museli jsme zároveň přemýšlet také o zajištění odpovídajícího počtu míst v mateřských i základních školách.
společná otázka pro obvod
Jak hodnotíte zdravotní péči v obvodu a jak byste se vyjádřil k situaci v čáslavské nemocnici? Úroveň zdravotní péče v obvodu bohužel zásadně klesla, a to i vinou krizové situace právě v čáslavské nemocnici. Ta je nyní v nejhorším stavu, v jakém byla nejen za poslední čtyři roky, ale dokonce za celou dobu svojí téměř stotřicetileté existence. Náprava bude vyžadovat neuvěřitelné úsilí a dlouhý čas, je však třeba pro její záchranu udělat maximum.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Jiří Strachota (Svobodní)

Jiří Strachota - Kutná Hora | Zdroj: Se souhlasem Jiřího Strachoty
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Ne. Stát má přestat energii zdražovat. Má peníze pouze od produktivních lidí (zasažených krizí). To nejsou úředníci posílající peníze někomu, o kom rozhodli, že je má dostat. Stát by měl přestat lavinovitě zdražovat elektřinu emisními povolenkami a zavíráním výroby z uhlí, kterého máme na několik desetiletí. A měl by zabránit dojmu, že elektřinu vyrobenou z uhlí v ranní a večerní špičce lze nahradit elektřinou vyrobenou až někdy bude svítit slunce a foukat vítr.
Hlavní příčiny krize jsou emisní povolenky a zavírání uhelných elektráren, které má stát na svědomí. Ty musí odstranit. A nepřilévat olej do ohně inflace.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Souhlasím se svobodou pro všechny. Principem našeho civilního práva je, že občanům je dovoleno vše, co není zakázáno. Takže manželství všichni mají, jaké chtějí, ne? Manželství není orgán státu a je stejně snadné mít u sebe důkaz o manželství jako důkaz o jakémkoliv zplnomocnění od jakýchkoliv lidí. Rozhodně jsem proti výrobě zákonů, které nejsou zmíněny v ústavním pořádku ČR. Vždyť usiluji o konsolidaci naší legislativy pěti zákony k nastolení rovného hřiště s jasnými pravidly hry. Občan musí rozumět pravidlům hry, která si platí.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Jak by se nám líbilo, kdyby nám Rakousko neumožnilo kupovat zbraně na svou obranu a nechalo nás bránit se přesile "holýma rukama"? Ukrajina se brání agresi Ruska. Násilné překročení hranic státu nelze ospravedlnit. Ani případnými precedenty. Rusko poskytlo Ukrajině bezpečnostní záruky za jaderné odzbrojení roku 1994, potom si vzalo Krym a letos napadlo Ukrajinu přes soustavné ujišťování, že to neudělá. (Pro nás starší je to písnička z roku 1968.) Neposkytnutí zbraní je forma souhlasu s agresí a představa míru dosaženého vykrvácením nebo porobením státu za našimi humny je dětinská.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle Vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Nejlepší pomoc od státu je netisknout další peníze a neházet zelené a další klacky pod nohy výstavbě a iniciativě rodičů. Od kraje vyjít vstříc obcím prodejem, výměnou, převodem pozemků. Od obcí a občanů využít pomocnou ruku na konci své paže a poznat přátele.
společná otázka pro obvod
Jak hodnotíte zdravotní péči v obvodu a jak byste se vyjádřil k situaci v čáslavské nemocnici? Myslím, že v senátním obvodu Kutná Hora není úroveň zdravotní péče horší než v jiných obvodech. Na venkově je těžké mít dostatek lékařů, každá ordinace je velkým úspěchem obce. Naše stárnoucí společnost má na zdravotní péči mnohem větší nároky než v minulém tisíciletí. Neměli bychom pro stížnosti zapomenout na obrovský nárůst kvality. Nejsme na tom hůř než Kanada, Spojené království (UK/GB), Francie.
Nemocnice v Čáslavi je pro mne srdeční záležitost, narodili se tam oba synové, vozili jsme do ambulance jejich babičku. Paní ředitelce jsem zprostředkoval možnost výuky češtiny pro cizojazyčné lékaře. Při své kampani hledám ubytování pro lékaře v okolí.
zdroj: TN.cz

Kateřina Daczická (BEZPP/ODS/ODS)

Kateřina Daczická Kutná Hora | Zdroj: Se souhlasem Kateřiny Daczické
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát by měl pomáhat svým občanům a to zejména v době krizí, které občan nezavinil. Současná situace týkající se energetické krize je jejím příkladem. Z tohoto důvodu se domnívám, že je na místě, aby stát svým občanům poskytnul potřebnou pomoc pro přečkání této těžké doby.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Domnívám se, že by stát neměl zasahovat do rozhodnutí občanů s kým chtějí nebo nechtějí žít. Tyto doby jsou již za námi a myslím si, že každý člověk má právo si o svém osudu rozhodovat sám.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Pomáhat se má, když člověk může, to je moje motto, nicméně v současné době se naši občani potýkají nejen s energetickou krizí, ale i se zvyšováním cen a vysokou inflací. Z toho důvodu se domnívám, že je namístě naši pomoc soustředit na naše občany a i s ohledem na to, že možnosti našeho státu v oblasti obrany a zbrojení jsou omezené. Pomoc Ukrajině bych nadále viděla v humanitární oblasti.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jak by byl podle Vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Problematika školek se může lišit podle porodnosti a počtu míst ve školkách v jednotlivých regionech. Obce jistě využívají své volné obecní prostory, pokud je mají, a nebo dotační tituly, pokud jsou vypisovány. Senátor může působit jako mediátor nebo zprostředkovatel mezi obcemi a dalšími institucemi, ale hlavní odpovědnost mají starostové, vedení jednotlivých obcí a krajů.
společná otázka pro obvod
Jak hodnotíte zdravotní péči v obvodu a jak byste se vyjádřil k situaci v čáslavské nemocnici? Lékaři, zdravotní sestry a všechen zdravotní personál v mém volebním obvodu dělají pro pacienty maximum, bez ohledu na to, ve kterém zdravotnickém zařízení pracují. Tak jako každý podnik, tak i nemocnice může být nepříznivě ovlivněna špatnými politickými a manažerskými rozhodnutími, což se v minulosti stalo a může to mít i dopady do dnešní doby
zdroj: TN.cz

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz