Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Blansku

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Blansku
Letecký pohled na Blansko | Zdroj: Profimedia

Senátorku Jaromíru Vítkovou (KDU-ČSL) čeká v září souboj se šesticí mužů, kteří usilují o její pozici za obvod Blansko. Jak kandidáti zodpověděli pětici otázek připravených redakcí TN.cz, se dočtete ve článku níže.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

49 – Blansko

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Rokos Jiří Ing. SPD SPD SPD programátor
Žirovnický Antonín ANO ANO BEZPP OSVČ
Sklář Martin Ing. Soukromníci Soukromníci BEZPP OSVČ
Vítek Filip Piráti Piráti Piráti živnostník, lektor a horolezec
Sukalovský Drago STAN STAN STAN starosta města Kuřim
Vítková Jaromíra Ing. KDU+ODS+TOP 09 KDU-ČSL KDU-ČSL senátorka
Wetter Zdeněk MVDr. ČSSD ČSSD ČSSD starosta
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Související obsah

Filip Vítek (Piráti)

Filip Vítek - Blansko | Zdroj: Se souhlasem Filipa Vítka
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Tato krize je bezprecedentní a stát musí lidem dostatečně pomoci. Způsobů je několik – buď posílat peníze přímo lidem, nebo problém řešit více systematicky – zastropovat ceny elektřiny, zdanit výrobce a obchodníky s energií. Zřejmě se neobejdeme ani bez zásahu do vlastnické struktury ČEZu. Stejně tak ceny stát musí řešit na celoevropské úrovni. Vyrábíme víc energie, než spotřebováváme a draze ji odkupujeme zpět.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano. Manželství pro všechny nikomu neublíží a mnoha lidem, kteří sdílejí lásku, pomůže.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano. Ať chceme, nebo ne, Ukrajina leží geopoliticky mezi námi a Ruskem. Pokud Ukrajina padne, dostaneme se pod takový tlak, že současná krize je procházka růžovým sadem. Rusko díky invazi na Ukrajinu ukázalo, že si troufne i na daleko větší sousto, než je Česká republika.
společná otázka pro kraj
Ničí dotace zemědělství na Moravě, nebo jsou jeho záchranou? Obecně nejsem fanoušek dotací, ale současné zemědělství bez nich nemůže fungovat. Systém dotací by si zasloužil přehodnotit. Což se opět musí stát na celoevropské úrovni tak, aby si čeští zemědělci zachovali konkurenceschopnost.
společná otázka pro obvod
Mezi dětmi na Blanensku přibývá drogově závislých. Co je podle Vás příčinou a co by se s touto situací dalo dělat? Vzdělávat, diskutovat, ukazovat příklady. Drogově závislé podpořit při odvykání, aby se mohli vrátit zpět do normálního života. Víme, že pouze restrikce problém drog nevyřeší. Je na čase klást maximální důraz na osvětu a rozvoj kritického myšlení dětí již od základní školy.
zdroj: TN.cz

Martin Sklář (BEZPP/Soukromníci/Soukromníci)

Martin Sklář – Blansko | Zdroj: Se svolením Martina Skláře
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát by měl především zastropovat ceny el. energie, PHM, plynu. Současná situace je důsledek chování distributorských firem. Očekával bych, že vláda v tomto směru bude razantnější, tím spíš, že jde o sektor energií, kde role státu je více než významná.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Jako osoba pocházející z Moravského Slovácka mám k tradiční rodině velmi blízko. Manželství považuji za vztah mezi mužem a ženou, kteří tvoří tradiční rodinu. Pokud žijí společně osoby stejného pohlaví, pak nic nebrání tomu, aby byli registrovaní partneři, či byli společně oddáni.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Především je zapotřebí, aby Generální štáb AČR analyzoval skladové zásoby a nedotknutelné zásoby materiálního a technického vybavení tak, aby nebyla ohrožena obranyschopnost naší země. ČR by mohla dále pomáhat např. v oblasti neletálních zbraní, které umí vyřadit vojenskou techniku a znemožnit jí vedení bojové činnosti, ale přitom neohrozí životy vojáků. Mohli bychom poskytnout prostředky REPz a EB, OPZHN, nebo se podílet na léčení zraněných osob a jejich převozu do ČR.
společná otázka pro kraj
Ničí dotace zemědělství na Moravě, nebo jsou jeho záchranou? Jižní a jihovýchodní Morava jsou tradiční zemědělské oblasti jak v rostlinné, tak i živočišné výrobě. Každá podpora zemědělcům, která plyne do zemědělství, má smysl. Zemědělci musí cítit podporu státu. V současné době dlouhotrvajícího sucha bychom se však měli opět zabývat otázkou, zdali nevyužívat všechny přehrady a závlahové nádrže k tomu, k čemu byly primárně vytvořeny, a opět zprovoznit např. závlahové soustavy.
společná otázka pro obvod
Mezi dětmi na Blanensku přibývá drogově závislých. Co je podle Vás příčinou a co by se s touto situací dalo dělat? Nedá se říct, že by na Blanensku byl jen problém drogově závislých, ale spíš je zde velký podíl vandalismu a neúcta k vytvořeným hodnotám. Z pozice vedoucího odboru komunální údržby, kterou jsem konkr. v Blansku zastával v letech 2017–2021, jsem se denně setkával s rozbitými, zničenými kusy venkovního mobiliáře, poničené fasády budov sprejery aj. Roční náklady na opravy byly v řádu milionů korun. Příčinu vidím především v nedostatku volnočasových aktivit dětí a mládeže, kde by děti mohly efektivně trávit volný čas v rámci mimoškolní výchovy v zájmových kroužcích. Proto spolky a spolková činnost vedoucí k výchově dětí je naší prioritou.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Antonín Žirovnický (BEZPP/ANO/ANO)

Antonín Žirovnický - Blansko | Zdroj: Se svolením Antonína Žirovnického
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Aby mohl stát posílat více peněz, musel by nejprve posílat alespoň nějaké. Zatím jsme ze strany vlády svědky spíše úvah, slibů a přešlapování na místě. Pravdou zároveň je, že se vláda nejen v otázce vysokých cen energií ukázala jako zcela nekompetentní a pomoci by měla nejen občanům, ale také firmám. Ty přece zaměstnávají občany a růst nezaměstnanosti je teď to poslední, co potřebujeme.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Jsem v tomto ohledu poměrně liberální a dovedu si to docela dobře představit.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Z mého pohledu určitě ne. Nejen naším cílem a zájmem jako České republiky by mělo být to, abychom dostali všechny strany konfliktu co nejdříve k jednacímu stolu. Pořád jsou to lidé, co umírají. Ať už stojí na té, či oné straně. Dalším dodáváním zbraní podporujeme válku, a to není dobře ani pro ně, ani pro Evropu.
společná otázka pro kraj
Ničí dotace zemědělství na Moravě, nebo jsou jeho záchranou? Nerozumím tomu, jak by mohly dotace ničit zemědělství. Snad jen tím, že jsou nízké oproti jiným zemím EU. To je pravda a je to špatně. Když budou dotace vyšší a srovnatelné s ostatními zeměmi EU, budou naše výpěstky konkurenceschopnější a my budeme v obchodech kupovat naši dobrou zeleninu, ne produkty nevalné kvality i původu. Kdybychom měli dotace například na úrovni Francie, tak bychom mnoho zemí s naší kvalitou potravin a masa převálcovali. To by se samozřejmě některým státům nelíbilo. Také třeba Polsko má vyjednány lepší podmínky než my. Je to zkrátka ostuda.
společná otázka pro obvod
Mezi dětmi na Blanensku přibývá drogově závislých. Co je podle Vás příčinou a co by se s touto situací dalo dělat? Tento negativní jev není jen příkladem Blanenska, je to bohužel celostátní problém. Ten problém dle mého vzniká už ve školách a je dán mimo jiné přístupem celé společnosti k této věci. Nejen filmy a internet překypují touto tematikou a vyzkoušet drogu je bráno jako "cool". Lidé to pak berou jako součást života a životního stylu. Jestliže ve vládě diskutují "Piráti", že by bylo dobré určité lehčí drogy legalizovat, tak jak to potom může v naší zemi dopadnout. Problém jsou také slabé postihy za výrobu a distribuci. Naopak co potřebujeme, to je daleko intenzivnější osvěta a protidrogové kampaně.
zdroj: TN.cz

Jiří Rokos (SPD)

Jiří Rokos - Blansko | Zdroj: Se svolením Jiřího Rokose
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Energetická krize u nás dopadá na všechny obyvatele. Místo posílání peněz lidem by měl stát raději snížit DPH na energie a alespoň základní potraviny. To by byla rychlá a účinná pomoc v energetické krizi pro všechny.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? S tzv. "manželstvím" pro všechny zásadně nesouhlasím. Manželství může vzniknout pouze mezi mužem a ženou, čemuž odpovídá i původ českých slov manžel, manželka, manželství, která se vyvinula ze staročeského malžen, malženka, malženstvo. Že manželství tvoří muž a žena, je důležité i proto, že děti v rodině potřebují mužský i ženský vzor, jak potvrzují i mnozí dětští psychologové. I kdyby bylo uzákoněno "manželství" pro homosexuální páry, byla by to pouze jeho karikatura. Když slepici prohlásíte za orla (i kdyby to bylo uzákoněno), zůstane stále slepicí a létat stejně nebude. Lze ovšem vést diskusi o případném rozšíření práv osob v registrovaném partnerství.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Jsem proti jakémukoliv dalšímu posílání těžké výzbroje Ukrajině. Tím se pouze prodlužuje válka a utrpení lidí. Je třeba co nejrychleji jednat a uzavřít mírovou dohodu. Podpora války dodávkami dalších zbraní by mohla mít v případě použití jaderných zbraní nedozírné následky.
společná otázka pro kraj
Ničí dotace zemědělství na Moravě, nebo jsou jeho záchranou? Dříve jsme byli v zemědělství soběstační, to už ale dávno neplatí. Naši zemědělci jsou stále méně konkurenceschopní, neboť zemědělci jiných států EU mají na rozdíl od nich mnohem vyšší dotace. Dotace by tedy mohly zemědělství na Moravě pomoci, ale musí je dostávat pouze ti zemědělci, kteří něco skutečně produkují. Ne tedy dotace na hektar, které pouze nahrávají spekulantům se zemědělskými pozemky.
společná otázka pro obvod
Mezi dětmi na Blanensku přibývá drogově závislých. Co je podle Vás příčinou a co by se s touto situací dalo dělat? Jde žel o dlouhodobý trend. Příčinu vidím především v selhání výchovy v některých rodinách a podcenění prevence. Rodiče by se měli dostatečně svým dětem věnovat, měli by mít vždy přehled, jak tráví svůj volný čas. Důležitá je podpora zájmové činnosti dětí. Pokud se dítě pravidelně věnuje např. nějakému sportu, je daleko menší pravděpodobnost, že se bude zajímat o drogy.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Zdeněk Wetter (ČSSD)

Zdeněk Wetter - Blansko | Zdroj: ČSSD
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Ano. Nejedná se jen o energie. Nemohu souhlasit s tezí, že stát, respektive vláda, dostatečně pomáhá v těchto krizových měsících všem občanům. Bohužel touto částečnou a pomalou pomocí se dostávají nízkopříjmové rodiny i jednotlivci na hranici chudoby a střední třída se postupně dostává na hranici nízkopříjmových. Zejména pro mladé rodiny s dětmi je tato situace bezvýchodná. Seniorům v tomto nepomáhá ani zákonem stanovený (nikoliv současnou vládou) růst penzí. Je nedostatečný. Zaměstnancům vlivem inflace reálně klesají mzdy. Živnostníci, malé a střední podniky se dostávají do vážných problémů, řada z nich již musela svoje provozovny uzavřít. Zdražování cen energií, potravin, pohonných hmot, růst úroků z hypoték, ceny bytů, nájemního bydlení. Tohle vše současná vládní pětikoalice neřeší a stále jen "jedná" o pomoci. Prakticky žádná však není.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ne. V tomhle jsem konzervativní. Osobně si pod pojmem manželství představím svazek muže a ženy. Myslím, že určité hodnoty či tradice, jako je manželství a rodina, by měly být zachovány. Současně jsem pro, aby osoby stejného pohlaví měly práva a povinnosti stejně jako heterosexuální páry. Jsem přesvědčen, že jsou funkční nejen pro společnost, ale i při výchově dětí. A každý máme právo na svůj život a identitu na stejné úrovni. Je třeba také poukázat na to, že tyto debaty na téma manželé, partneři atd. řeší více aktivisté než ti, jichž se to týká.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Přiznám se, že s tímto už nesouhlasím. Nikoliv populisticky ve smyslu, že si máme naši výzbroj ponechat jen pro sebe a nikdy nikomu nepomáhat. Ovšem válečný konflikt na Ukrajině stále pokračuje, umírají nevinní lidé. Prosím, je třeba si uvědomit, že každá zbraň je nástroj k obraně či zabíjení. Ve válce je pravdou spíše to druhé. Nechci další oběti na životech, ani civilistů, ani vojáků. Na žádné straně tohoto válečného konfliktu. Řešení je jediné možné. A to je příměří. Další a zvýšenou diplomatickou cestou dosáhnout mírového ukončení této nesmyslné války. Tedy znovu, mírové řešení a diplomacie. To je jediná cesta. Nikoliv nekonečná válka s mnoha tisíci obětí na životech.
společná otázka pro kraj
Ničí dotace zemědělství na Moravě, nebo jsou jeho záchranou? Nemyslím si, že by dotace ničily zemědělství. Pokud jsou ovšem spravedlivé a nikoho nezvýhodňují. Je to bohužel oblast, která se bez dotací jen těžko obejde. Musí být ale přiměřené, účelně využité a spravedlivé ke všem. Zejména podpora malých zemědělců a zemědělských podniků je důležitá. A hlavně musí být srovnatelné s dotacemi okolních států.
společná otázka pro obvod
Mezi dětmi na Blanensku přibývá drogově závislých. Co je podle Vás příčinou a co by se s touto situací dalo dělat? Tento problém zde bohužel vždy byl. To, že v jiných regionech je tato situace ještě výrazně horší, není nic, co by nás mělo uklidnit. Přesné příčiny dle mého názoru ne vždy určíte. Nabízí se zjednodušené vysvětlení, že tyto závislosti vznikají v problematických rodinách, které se dětem nedostatečně věnují. Ovšem nebyla by to úplná pravda. Sám jsem jako starosta města Kunštát poznal vzorné rodiče, kteří se o děti starali, věnovali se jim a přesto i mnohdy zde byly problémy. Řešení je jistě celá řada, ne však vždy dokonale fungují. Samozřejmě je to prevence na školách. Podpora sportujících dětí a mládeže, volnočasových aktivit. Což je v překladu mít dostatečné zázemí a umožnit sport i dětem z rodin s nízkými příjmy. Netýká se to ostatně jen drog. Nezapomínejme na závislosti na sociálních sítích a nebezpečí, které mnohdy právě pro děti představují. Ve všech případech jsou důležitou podmínkou vyškolení sociální pracovníci a odborníci na daná témata.
zdroj: TN.cz

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL/KDU-ČSL/KDU-ČSL+ODS+TOP 09)

Jaromíra Vítková - Blansko | Zdroj: Se svolením Jaromíry Vítkové
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Ano, již se tak děje s ohledem na rozpočet. Vláda pomáhá lidem a firmám s rostoucími cenami energií po celou topnou sezónu. Přispěje všem domácnostem bez ohledu na to, jaká paliva využívají. MPSV na nových dávkách a valorizaci těch stávajících letos vyplatí navíc téměř 80 miliard korun, což obsahuje trojí zvýšení důchodů, jednorázový příspěvek na dítě a na pomoc, která souvisí s agresí na Ukrajině. Podstatnou pomocí občanům je také příspěvek na bydlení.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Manželství je významnou součástí života. Svazek muže a ženy je pro mě nedotknutelný a je potřeba zachovávat jeho původní hodnotu a význam. Manželství není právo, ale je to dar a poslání. Jednou z funkcí manželství je přivádět na svět další generace a vychovávat je. Je to nezbytný stavební prvek celé lidské společnosti. Proto jsem určitě pro zachování manželství jako svazku muže a ženy. Lidovci jsou nicméně součástí vlády, která má v programovém prohlášení jasně napsáno, že podpoří úpravu právních podmínek pro registrované partnery v občanském zákoníku. A to hodláme dodržet.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Situace na Ukrajině mi připomíná to, co jsem zažila jako dítě v roce 1968. Tehdy vojska Varšavské smlouvy vtrhla do Československa a my jsme se neubránili. Na Ukrajině nastala obdobná situace, rozdíl je ten, že Ukrajinci bojují za svoji svobodu a bojují i za celou Evropu. Proto si myslím, že je třeba Ukrajinu podporovat, a to i dodávkami vojenského materiálu. Pomoc může být do té míry, abychom neomezili svoji obranyschopnost.
společná otázka pro kraj
Ničí dotace zemědělství na Moravě, nebo jsou jeho záchranou? Dotace mají pomáhat zemědělcům, a to nejen na Moravě. Jsou určeny pro: zajištění spravedlivého příjmu pro zemědělce, zvýšení konkurenceschopnosti, lepší postavení zemědělců v rámci potravinového řetězce, opatření v oblasti změny klimatu, péče o životní prostředí, ochrana krajiny a biologické rozmanitosti, podpora generační obměny, dynamický rozvoj oblastí, zajištění kvality potravin a ochrana zdraví, podporu předávání znalostí a inovací.
společná otázka pro obvod
Mezi dětmi na Blanensku přibývá drogově závislých. Co je podle Vás příčinou a co by se s touto situací dalo dělat? Děti a mládež často nemají smysluplné volnočasové aktivity a utíkají do různých "part" a tam dochází ke konzumaci alkoholu a užívání drog. Dospělí to často nevnímají a všímají si toho, až je pozdě. Drogy užívají i děti s poruchami chování. Důležitá je prevence užívání drog a znalost problémů způsobených jejich užíváním. Jako místostarostka jsem měla zkušenosti s osvětovou kampaní ve spolupráci s Policií ČR. V Boskovicích funguje nízkoprahové zařízení pro mládež ELIM. Věnují se i problematice drog, pořádají různé informační semináře a workshopy pro mládež. Dlouhodobě podporuji také Běh za ČR bez drog. V mém obvodu jsou i další nízkoprahová zařízení.
zdroj: TN.cz

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz