Zahraničí

Peskov konečně vysvětlil, proč se Putin rozhodl zaútočit na Ukrajinu

Peskov konečně vysvětlil, proč se Putin rozhodl zaútočit na Ukrajinu
Mluvčí Kremlu Peskov a ruský prezident Putin | Zdroj: Profimedia

Rusko-ukrajinský konflikt se vleče už téměř sedm měsíců. K pochopení podstaty toho, co se teď ve světě děje, může posloužit projev ruského prezidenta Vladimira Putina z Valného shromáždění OSN z roku 2015. Ve středu to prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Vinu za válčení na Ukrajině klade Rusko už od vypuknutí konfliktu nejenom údajnému neonacismu, ale i Západu. Evropa a USA podle Moskvy představují hrozbu pro ruskou bezpečnost. Peskov tvrdí, že o příčinách Vladimir Putin hovořil už v roce 2015, upozornila agentura TASS.

Z projevu k Valnému shromáždění OSN připojil mluvčí Kremlu i citaci. "Nelze si hrát se slovy a manipulovat s nimi. V mezinárodním právu a mezinárodních záležitostech musí být každé slovo jasné, transparentní, musí mít jednotný výklad a jednotně chápaná kritéria. Každý jsme jiný a k tomu je potřeba přistupovat s respektem," prohlásil tehdy Putin.

"Nikdo není povinen přizpůsobovat se jedinému modelu vývoje, jednou provždy uznanému za jediný správný. Všichni víme, že po skončení studené války vzniklo jediné centrum nadvlády (narážka na USA, pozn. red.). A pak se ti, kteří byli na vrcholu této pyramidy, ocitli v pokušení myslet si, že když jsou tak silní a výjimeční, vědí nejlépe, co mají dělat. A v důsledku toho není nutné obracet se na OSN, která často místo toho, aby zasáhla, jen překáží," pokračoval.

Související obsah

Jeho slova prý vysvětlují ruskou agresi vůči Ukrajině. "Toto je také Putin. A já vás žádám, abyste si tento projev přidali mezi své oblíbené. Může a musí být neustále připomínán. Čtěte ho, abyste pochopili podstatu toho, co se nyní děje ve světě, a podstatu veškerého našeho úsilí," uzavřel Peskov.

Kremelská propaganda válku nazývá "speciální vojenskou operací", jejímž cílem je Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Kyjev úspěšně vzdoruje už sedm měsíců, Západ ukrajinské ozbrojené síly podporuje dodávkami vojenské techniky i finančně.

Zdravotní stav Vladimira Putina se prý opět zhoršil (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz