Senátní volby 2022

Cesta z energetické krize: Kandidáti do Senátu z Prahy 10 řešili zásadní témata

V pondělí odpoledne na TN Live pokračovala série debat s kandidáty do Senátu. Tentokrát moderátorka Bára Divišová diskutovala s uchazeči z obvodu Praha 10, se kterými řešila státní rozpočet, ale zejména také energetickou krizi.

Třetině senátorů letos končí mandát. Podaří se jim pozice obhájit? Změní se vedení Senátu a rozložení sil v horní komoře Parlamentu? A s čím jdou kandidáti do předvolebního boje? Nenechte si ujít debaty z osmi senátních obvodů.

Minulý týden moderátorka Bára Divišová zpovídala adepty na senátory z obvodu Plzeň-město. Nyní přivítala uchazeče z Prahy 10. 

Související obsah

​Pozvání do debaty přijala obhajující senátorka Renata Chmelová, navrhovaná Starosty a nezávislými (STAN). Před prázdninami byla odvolaná z postu starostky, protože nedokázala rozptýlit pochybnosti o údajném napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka, trestně stíhaného v kauze Dozimetr. 

Chmelová se proti veškerým nařčením ohradila a své odvolání považuje za pouhé politikaření před volbami. "Je naprosto logické, že jsem se jako starostka setkávala se všemi radními, s náměstky a samozřejmě i s primátorem," bránila se.

Dalším hostem byl poslanec Jiří Kobza, kterého navrhuje do Senátu hnutí SPD a to i přesto, že se předseda SPD Tomio Okamura netají tím, že by horní komoru Parlamentu nejraději zrušil. "Senát prostě je a my musíme tuto skutečnost respektovat a abychom mohli ovlivnit, co se v Senátu děje, pak tam musíme mít své senátory," vysvětlil Kobza, proč kandiduje.

Nechybí ani umělkyně Helena Leisztner, kandidátka hnutí ANO. Ta hned na úvod uvedla, že "věří médiím", která však podle ní ale "mohou být ovlivněna", a to "zejména kvůli sociálním sítím". Reagovala tak na titulní celostránkový inzerát s Babišovou fotografií, ve kterém se někdejší premiér ptá "Věříte médiím?". Inzerát otiskly dva deníky pod vydavatelstvím Mafra z Babišových svěřenských fondů.

TOP 09 do senátorského souboje posílá předního českého kardiochirurga Jana Pirka. Ten je přesvědčený, že vláda má nedostatky zejména v komunikaci. "Udělali toho dost, jen to nedokážou prodat," uvedl.

Posledním hostem je bývalý starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (za NPP10-HPLD), který se před volbami zaměřil zejména na chaos v Praze. Nejhorší problém vidí v dopravě. "Každý, kdo má auto a chce jen přejet přes Prahu, má problém," uvedl.

Související obsah

Hlavní téma debaty: Energetická krize

Vláda toho připravila hodně v rámci rychlých opatření, teď je ale třeba činit další kroky a jít cestou stávajících a osvědčených systémů. Tak nahlíží na energetickou krizi Chmelová, která doufá, že brzy se vládě podaří vyjednat vytoužené celoevropské řešení. "My potřebujeme pomoct lidem ohroženým bytovou nouzí, veřejnému sektoru a zcela jistě i firmám, které mají energeticky náročný provoz," uvedla. Jako významný nástroj proti zdražování cen elektřiny a plynu vnímá příspěvek na bydlení, který by se ale měl trochu proměnit a třeba i zjednodušit. Zaměřila by se proto na digitalizaci, posílení Czech Pointů a na Úřady práce ČR, které nezvládají včas vyplácet nejen příspěvky na bydlení, ale i další dávky sociální podpory.

Kobza nevěří, že se podaří dosáhnout dohody přijatelné pro všechny národy. "Vláda se plácá jak můra nad petrolejkou... Schovává svou neschopnost za celoevropská řešení," uvedl. Pakliže EU dojde ke shodě, bude podle něj toto řešení pro Českou republikou nevýhodné. Ani příspěvek na energie ve výši pět tisíc korun podle něj nepředstavuje správnou cestu. "Podle posledních průzkumů 16 % lidí žije pod hranicí chudoby. Dalších 16 % žije s rezervou na jeden měsíc," uvedl na toto téma. 

Podle Leisztner je důležité zejména zastropovat ceny energií. "Máme nejdražší elektrickou energii z celé Evropské unie, což je velmi kuriózní, u plynu jsme na pátém místě," upozornila. Úsporný tarif ji zklamal. "Čekala jsem, že zabezpečí občany," vytkla. 

"Jsem přesvědčen o tom, že vláda pro energetickou bezpečnost udělala za osm měsíců víc než předchozí za osm let," zastal se kabinetu Petra Fialy (ODS) Pirk. Naplnila podle něj zásobníky plynu, za důležité považuje i česko-německé jednání před několika dny. Měla by podle něj ale lépe komunikovat s občany. Zastropování cen podle něj nemusí přinést výsledek, v jaký všichni doufají, což má dokazovat i příklad ze Španělska, které bylo jednou z prvních zemí zastropující ceny. "Ta vláda to pak musela doplácet. Došly peníze a nakonec to museli zrušit," zmínil.

Podle Zoufalíka by mělo být prioritou snížení cen energií a plynu pro domácnosti i průmysl. "Bojíme se dát finanční prostředky tímto směrem, za rok tady nemusí být průmysl, domácnosti budou v rozvalu, společnost bude v rozvalu a bude to nenapravitelná škoda," uvedl. Vláda by se podle něj také měla snažit uklidnit společnost a přijít s nějakým základním plánem, kdy jaké kroky podnikne.

Kandidáti neřešili ale jen energetickou krizi. Zabývali se také hospodařením státu nebo vyplácením důchodů.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz